29 Юли, 2026

В Австрия изобличиха българка, работила за руското разузнаване, начело на престъпна група

Групата е била активна онлайн, но също така е използвала графити със съдържание като символи на крайната десница и националистически послания, които е трябвало да изглеждат така, сякаш за тях са отговорни проукраински активисти


Австрийските власти разкриха ръководена от Русия кампания за разпространение на дезинформация за Украйна след ареста на българка, обвинена в шпионаж в полза на Москва.

Австрийската агенция за вътрешно разузнаване е открила доказателства за операцията, докато е анализирала устройства, намерени при обиск в дома на жената, се казва в изявление на Министерството на вътрешните работи. Няколко седмици след като Русия започна пълномащабната си инвазия в Украйна през 2022 г., е била създадена клетка, работеща за руското разузнаване, която е планирала мащабна кампания за дезинформация в немскоговорящите държави, по-специално в Австрия, съобщи Ей Би Си нюз.

Групата е била активна онлайн, но също така е използвала графити със съдържание като символи на крайната десница и националистически послания, които е трябвало да изглеждат така, сякаш за тях са отговорни проукраински активисти.

Заподозряната българка, чието име не се съобщава, е изиграла значителна роля в кампанията и е действала като контактна точка на разузнаването. Тя е признала, че е работила в полза на Русия.

Преди година в Австрия избухна най-големият шпионски скандал от десетилетия насам с ареста на бивш служител на австрийското разузнаване, който беше обвинен, че е предал на руското разузнаване данни от мобилни телефони на бивши високопоставени австрийски държавни служители и е помогнал за планирането на кражба с взлом в апартамента на известен журналист.

Бившият офицер, който по-късно беше освободен от ареста, е заподозрян, че е предоставил поверителна информация на Ян Марсалек, укриващ се австрийски колега, издирван по подозрение в измама след фалита през 2020 г. на германската компания за разплащания Wirecard, където той е бил главен оперативен директор. В заповедта за арест се посочва, че съобщенията в приложения за чат, предоставени от британските власти, свързват Марсалек директно с руската разузнавателна агенция ФСБ. | БГНЕС

 Виена | Австрия
   

Сподели:
Foreign Policy: Путин ще продължи ескалацията, докато войната не се превърне в заплаха за собствената му власт

Foreign Policy: Путин ще продължи ескалацията, докато войната не се превърне в заплаха за собствената му власт

Експертите отбелязват, че ударите по нефтопреработвателните заводи пряко засягат приходите, чрез които Кремъл поддържа лоялността на най-близкото обкръжение на Путин

Цените на петрола се понижиха рязко

Цените на петрола се понижиха рязко

„Днешното движение се дължи на подновените надежди за нова рамка за деескалация между Иран и страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив“, заяви Ребека Бабин,

Newsweek: Украйна става все по-ценен съюзник на САЩ, изпълнява роля, която Тръмп очакваше от ЕС

Newsweek: Украйна става все по-ценен съюзник на САЩ, изпълнява роля, която Тръмп очакваше от ЕС

Според авторите украинското разузнаване е намерило възможност да „помогне на САЩ и техните партньори на фона на продължаващата война с Иран“

Коментари (0)