Следващата седмица Финландия ще бъде домакин на среща на върха на страните от НАТО, граничещи с Балтийско море, за да обсъдят сигурността в региона. Срещата идва в момент, когато алианса се опитва да засили морското си присъствие след няколко прекъсвания на подводни кабели.
На Коледа електрическият кабел Estlink 2 и четири телекомуникационни кабела, свързващи Финландия и Естония, бяха повредени само няколко седмици след като други кабели в Балтийско море бяха прекъснати при подобни инциденти. Според експерти и политици прекъсванията са част от хибридна война между Русия и западните държави, предаде АФП.
Срещата в Хелзинки на 14 януари ще се фокусира върху „мерките, необходими за обезпечаване на критичната подводна инфраструктура“, се казва в изявление на кабинета на финландския президент Александър Стуб.
„Дискусията ще се фокусира върху засилване на присъствието на НАТО в Балтийско море и отговор на заплахата, която представлява руският флот в сянка“, пише още в съобщението.
„Сенчестият флот“ се състои от кораби, които превозват руски суров петрол и петролни продукти, на които е наложено ембарго заради инвазията на Москва в Украйна.
Често застаряващите плавателни съдове се експлоатират под съмнителна собственост или без подходяща застраховка.
Сред лицата, които ще присъстват на срещата, са генералният секретар на НАТО Марк Рюте, лидерите на Дания, Германия, Латвия, Литва, Полша и Швеция, както и изпълнителният заместник-председател на Европейската комисия Хена Вирккунен.
Президентът на Финландия Александър Стуб и министър-председателят на Естония Кристен Михал ще бъдат съорганизатори на срещата.
Подозренията във връзка с инцидента от 25 декември паднаха върху Eagle S – петролен танкер, плаващ под флага на Острова на Кук, за който се смята, че е част от „флота в сянка“.
Финландската полиция конфискува кораба на 28 декември в рамките на наказателно разследване по подозрение за саботаж.
Корабът е закотвен в Порвоо, град на изток от Хелзинки. Финландските власти забраниха на осемте членове на екипажа да напускат страната по време на полицейското разследване.
Разследващите подозират, че кабелите са били повредени, след като котвата на танкера е била влачена през тях.
На 7 януари полицията съобщи, че котвата на Eagle S е била извадена от морското дъно.
В края на миналия месец НАТО обяви, че ще засили военното си присъствие в Балтийско море в отговор на прекъсването на кабелите.
Финландия стана член на НАТО през 2023 г., изоставяйки десетилетията на военна необвързаност след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. | БГНЕС
Още от Свят
Остин: Заплахата от Ислямска държава остава, войските на САЩ не трябва да напускат Сирия
Американските военнослужещи за противодействие на ИД са значително повече от 900, за които официални лица от години твърдят
Украйна ще достави на Молдова въглища след като Русия спря газта за Приднестровието
Володимир Зеленски обсъди с молдовския президент Мая Санду доставката в Молдова на украински въглища за облекчаване на енергийната криза в останалия без течно гориво сепаратисткия регион
Фицо договорил газ за Словакия с Путин, закани се на Киев
Заради обострените отношения с Украйна, словашкият премиер заплаши страната, че ще спре доставките на електроенергия, както и помощите за украинските бежанци