Словения е потърсила техническа помощ от Европейския съюз и от НАТО след опустошителните наводнения и свлачища, които засегнаха страната през последните три дни, съобщава словенската информационна агенция STA, като се позовава на изявление на правителството.
В събота министър-председателят Роберт Голоб определи наводненията като "най-значимото природно бедствие през последните три десетилетия" и оцени общите щети на над 500 милиона евро. Според Голоб "на практика две трети от Словения е засегната по един или друг начин и усилията за възстановяване на нормалния живот ще бъдат много големи".
Катастрофата е оставила следи от разрушения, като е повредила пътища, железопътни линии, мостове, водоснабдителни системи и сгради в засегнатите райони.
За да се справи с последствията, Словения подаде искане чрез Механизма за гражданска защита на ЕС, като търси 30 багера с различна мощност и 30 специализирани превозни средства за справяне с водните потоци. Освен това е поискала и изпращането на инженерни екипи, които да помогнат с процеса на ремонт и възстановяване.
В призива си към ЕС и НАТО Словения изрази нуждата си и от 20 сглобяеми моста, всеки с дължина до 40 метра.
В отделна молба до НАТО Словения търси помощ под формата на пет тежки военни хеликоптера за транспортни цели, които могат да носят товари от поне 5 тона. Освен това е поискала изпращането на 200 войници, които да подпомагат изпълнението на важни задачи, свързани с отбраната, спасителните операции и хуманитарната помощ.
В съседна Австрия се съобщава за най-малко един загинал, след като двама души паднаха в река от ерозирал бряг в Каринтия и само единият от тях успя да бъде спасен.
Половината от този регион от петък насам е засегнат от внезапни наводнения и службите за спешна помощ са се отзовали на многобройни сигнали за спасяване и евакуация. /БГНЕС
Още от Свят
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант
Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.
The New Yorker: Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия
Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор