Председателката на Камарата на представителите Нанси Пелоси започна посещението си в Тайван. Във вторник вечерта местно време самолетът ѝ кацна в столицата Тайпе, предаде Дойче веле. С това тя игнорира напълно предупрежденията на Китай, който смята демократично управлявания остров за част от Народната република.
След пристигането си тя заяви, че нейната визита потвърждава "непоклатимия ангажимент на САЩ" за демокрацията в Тайван. „Солидарността на Америка с 23-те милиона жители на Тайван днес е по-важна от когато и да било, защото светът е изправен пред избор между автокрация и демокрация", подчерта представителката на демократите в САЩ.
Тя уточни, че разговорите, които ще води с ръководството на Тайван, ще бъдат основно в контекста на подкрепата на САЩ за техните партньори, както и за общите интереси, включително за един свободен и отворен азиатско-тихоокеански регион.
Програмата на Пелоси предвижда среща с тайванската президентка Цай Ингвен, както и с депутати от парламента, предаде ДПА.
Китай: "Това е игра с огъня"
Непосредствено след пристигането на Пелоси в Тайван, китайското външно министерство предупреди, че това е „игра с огъня". Малко преди това говорителка на външното ведомство в Пекин заяви, че САЩ ще платят цената за „подкопаването на националните интереси, свързани със сигурността на Китай", и заплаши с „енергични и решителни мерки".
Междувременно държавната информационна агенция Ксинхуа обяви, че от четвъртък до неделя тази седмица ще се проведат военни маневри с пълно бойно снаряжение на няколко места край бреговете на Тайван.
Независимо от напрежението с Китай като цяло посещението на Нанси Пелоси се приветства. Тя е най-високопоставеният официален американски представител на посещение в Тайван от четвърт век насам. А в Тайпе оценяват визитата ѝ като удар за Пекин, който се опитва да изолира международно острова.
Предупреждение от Белия дом
Вашингтон на свой ред предупреди Пекин да не се опитва да ескалира напрежението. „Няма причина Пекин да превръща в криза или конфликт едно посещение, което е в съзвучие с дългогодишната американска външна политика", каза говорителят на Съвета за национална сигурност на САЩ Джон Кърби. Той подчерта, че САЩ няма да се впуснат в „дрънчене на оръжие", но също така няма и да се оставят да бъдат сплашвани.
Това посещение на Нанси Пелоси не променя нищо в американската политика по отношение на Китай. Вашингтон няма официални дипломатически отношения с Тайван и признава Пекин за легитимен представител на Китай.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства