Една трета (35 %) от анкетираните в проучването на Общоруския център за изследване на общественото мнение (ВЦИОМ) вярват в геоцентричната световна система, според която Слънцето се върти около Земята. Шестдесет и един процента не са съгласни с това твърдение. Резултатите от анкетата бяха публикувани на уебсайта на центъра.
"Въпреки развитието на образованието и наличието на всякакви знания, една трета от руснаците продължават да се заблуждават по отношение на такова основно твърдение за света като структурата на Слънчевата система. Всеки трети руснак е убеден, че Слънцето се върти около Земята (35%); за 15 години този показател се е увеличил със 7 п. п. В същото време само 12% са съгласни, че Земята прави едно завъртане около Слънцето за един месец (през 2007 г. - 14%; през 2011 г. - 20%)", се казва в изявлението.
Всеки пети респондент (21%) е съгласен с твърдението, че първобитните хора са могли да се разхождат до динозаврите. 44% смятат също, че ГМО храните могат да причинят рак, а една трета (32%) - че генетично модифицираните храни могат да помогнат за преодоляване на глада в световен мащаб.
Проучването показа нивото на научна грамотност на руснаците: 21% - ниско ниво (2 или по-малко верни отговора на въпроси за основни научни твърдения), 44% - средно ниво (3-4 верни отговора), 35% - високо ниво (5-6 верни отговора). Отбелязва се, че руснаците с ниско ниво на научна грамотност се отличават с по-възрастна възраст, страст към гледане на телевизия, живот в провинцията и средно или по-ниско образование. Процентът на руснаците със средно ниво на научна грамотност е по-висок сред тези, които имат средно специално образование и са на възраст над 45 години, както и сред живеещите в малки общини с население под 100 хил. души. Групата с високо ниво на научна грамотност се характеризира с млада възраст, използване на интернет, висше образование и пребиваване в Москва и Санкт Петербург.
"Резултатите от проучването показват, че сред руснаците преобладават средни и ниски нива на научна грамотност. Ситуацията е същата в много страни по света: антинаучните нагласи постоянно пречат не само на образованието, но и, както се вижда напоследък, на антипандемичните мерки, ваксинацията и т.н. Логично, първата стъпка в борбата с ниската грамотност би трябвало да бъде хората, които разпространяват псевдонаучни мнения, да признаят, че нивото на техните знания е ниско и недостатъчно. Но това е почти невъзможно: колкото по-малко грамотни са хората, толкова по-убедени са, че знаят всичко, и не са склонни да мислят критично", коментира резултатите от проучването Анна Кулешова, ръководител на отдел "Издателски програми" във ВЦИОМ./БГНЕС
Следете с Фактор
Свят
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
- 21:52, 27 Ноември, 2024
Свят
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
- 21:03, 27 Ноември, 2024
Още от Смотаняци
Съветник на бившия премиер Денков цъфна до генерал от КГБ, Митрофанова и митрополит Антоний
Героят лъсна в разработката "Градинаря", както и на снимка с Бойко Рашков и арестувания за контрабанда Марин Димитров
Лукашенко спира интернета на протестиращите при следващите избори
Диктаторът на Беларус Александър Лукашенко заяви, че може напълно да изключи интернет по време на президентските избори през 2025 г., ако възникнат протести, подобни на тези през 2020 г.
В Казанлък провеждат абсурден референдум за бъдещето на комунистическото капище на Бузлуджа