Започвайки от 2002 година Руската централна банка пуска в обръщение серия колекционерски монети под названието "Древните руски градове". Според руското законодателство историческо поселение означава: град с богата история, обширна култура, легенди, предания. Особено се държи на това наследството на миналото да "стои на стража на самобитността на народите на Руската федерация". Поне така пише в официалния сайт на РЦБ.
И затова е чудно защо една от монетите в колекцията е посветена на "древния руски град" Калининград.
Припомняме, че Калининград е основан през 1255 от чешкия крал Отокар II и е наречен в негова чест Кьонигсберг (на немски: Königsberg– буквално "Кралска планина", преносно "Кралска твърдина"). Той е сред главните градове на Тевтонския орден, а след това е център на Източна Прусия.
Почти 700 години Конигсберг е германски град, но през 1945 година е окупиран от Съветската армия, а през 1946 тази част на Прусия "преминава" в състава на СССР и немското население напуска региона.
Същата година градът е преименуван на името на съветския комунистически функционер Михаил Калинин.
Понастоящем Калининградска област е ексклав, отделен от Русия – без общи граници с държавата, към която принадлежи.
Та така - след като 700 години Конигсберг е германски, а "Калининград" е съветски, след това руски общо 72 години, кремълската пропаганда го обявява за "древен руски град".
Какво общо има историята на наистина древният град с окупаторите и каква е тяхната "заслуга" за неговата история, култура - това само в Кремъл знаят.
Още от Смотаняци
Лукашенко спира интернета на протестиращите при следващите избори
Диктаторът на Беларус Александър Лукашенко заяви, че може напълно да изключи интернет по време на президентските избори през 2025 г., ако възникнат протести, подобни на тези през 2020 г.
В Казанлък провеждат абсурден референдум за бъдещето на комунистическото капище на Бузлуджа
Камера на Нова ТВ улови дремещия Бойко Рашков при откриване на 51-я парламент