На днешната дата преди 259 години възрожденецът Софроний Врачански завършва в Котел първия препис на "История славянобългарска". Реално това е човекът, изпълнил пръв завета на Паисий:
„Преписвайте тая историйца и платете, нека ви я препишат, които умеят да пишат, и пазете я да не изчезне!”.
По-късно примерът му е последван от още 32-ма родолюбиви българи. Последният препис е от 1880 г. и е известен като Банския препис. Направен е от Ив. Д. Чучулаин в гр. Банско, където историята била донесена от Г. х. Русков.
Четвърт хилядолетие по-късно делото на нашите възрожденци е почти забравено, а заветът на Хилендарския монах, запалил българското Възраждане - е сякаш ненужен и вехт. Националните ценности удавихме в гръмката идея за глобален свят и сега сме на път да пристъпим и второто предупреждение на Паисий: „...пазете я да не изчезне!”.
В света на супер технологиите, "История славянобългарска" няма нужда от буквално преписване. Има само нужда от препрочитане и осъзнаване, защото тя е просто българското ДНК. Изчезне ли, утре няма как да разпознаят труповете ни.
Още от От редактора
1 април: Изчезналият ден в България, когато заменяме старото летоброене с Григорианския календар
На 21 март 1916 г. у нас излиза закон, според който денят, който следва 31 март, не е 1 април, а 14 април 1916 г., т.е. „прескочени“ са 14 дена. Цар Фердинанд I издава указ за въвеждането на новия закон.
Паметна дата: Преди 102 години премиер и 6 министри са осъдени на доживотен затвор
Историческа справка показва, че след Освобождението до 1944 г. пет премиери са лишавани от свобода и една дузина министри са били осъдени за престъпления срещу държавата
Роден е Филип Димитров, премиерът, преобърнал политиката ни в посока към Запада, ЕС и НАТО
Политикът от Съюза на демократичните сили е министър-председател на България от 8 ноември 1991 г. След вот на недоверие, породен от устремния ход на правителството за "смяна на системата", напуска поста на 30 декември 1992 г.