НАСА заяви, че нейната слънчева сонда Parker е "безопасна" и работи нормално, след като успешно завърши най-близкото приближаване до Слънцето от всички създадени от човека обекти в историята, съобщиха световните медии.
Космическият кораб е преминал 6,1 милиона километра от повърхността на Слънцето на 24 декември, навлизайки във външната атмосфера на Слънцето, наречена корона. По този начин това ще помогне на учените да научат повече за най-близката до Земята звезда. Дежурният екип в лабораторията по приложна физика „Джон Хопкинс“ в Мериленд е получил сигнал от радиофар от сондата малко преди полунощ в четвъртък. НАСА очаква космическият кораб да изпрати подробни телеметрични данни за състоянието си на 1 януари.
Космическият кораб, движещ се със скорост до 692 хиляди км/ч, издържа на температури до 982 градуса по Целзий. „Изучаването на Слънцето толкова близо позволява на Parker Solar Probe да прави измервания, които помагат на учените да разберат по-добре как материалът в този регион се нагрява до милиони градуси, да проследи произхода на слънчевия вятър (непрекъснатия поток от материал, идващ от Слънцето) и да открие как енергийните частици се ускоряват до скорости, близки до скоростта на светлината“, подчертават от агенцията.
Корабът Parker бе изстрелян през 2018 г. и постепенно се приближаваше до Слънцето, използвайки прелитането на Венера, за да изтегли гравитационно кораба в по-близка орбита на Слънцето. | БГНЕС
Още от Свят
The New York Times: Тревога в САЩ, опасни мутации на птичия грип застрашават хората
"Всеки заразен човек предоставя на вируса множество възможности за по-добра адаптация. Това може да причини значителна вреда на много хора," предупреди вирусологът Анжела Расмусен
Forbes: Ето основната цел на украинския удар с HIMARS по съвещание на руски офицери в Запорожието
Украинските сили биха могли да предотвратят евентуално южно настъпление на руските войски още преди то да започне
Газпром затваря кранчето на Молдова от 1 януари
Русия снабдява Молдова с газ по тръбопроводите за сепаратисткия регион Приднестровие