15 Януари, 2026

Соцархив - доклад на ДС за Великден: В полунощ в храма се стекоха над 1000 младежи и девойки

Соцархив - доклад на ДС за Великден: В полунощ в храма се стекоха над 1000 младежи и девойки

Цял отдел е следил църквата

За 45 години атеистичният комунистически режим нито веднъж не е бил спокоен покрай големите християнски празници, сред които и Великден, разкриват документи на Държавна сигурност. Сайтът desebg.com публикува онлайн доклад от 1973 г. на Шесто управление на ДС за борба с идеологическата диверсия.

Той представлява строго секретна информация за "участието на граждани в религиозните великденски празници".

В него цял отдел е следил духовенството и църквата в страната. Репресивният апарат на БКП изготвял обзори след всеки Великден за това как е протичал църковния празник.

Въпреки твърдението, че младите хора през 1973 г. са били по-малко от предходната година ДС най-много се е притеснявала от факта, че млади хора посещават църквата по време на Великден.

Описан е случай, в който в полунощ на празника в катедралната църква изведнъж са дошли над 1000 младежи и девойки.

Варна заедно със Стара Загора са градовете, чиито църкви за били най-посещавани за 1973 г.

„В някои окръзи е много висок относителният дял на младите посетители – от 50 до 30% в Ловеч, Стара Загора и Пловдив“, се признава в строго секретната информация.

В нея е представена и статистика по професия на младежите, посещаващи църковна служба на Великден.

Сподели:

Коментари (0)

АПС благодари на Радев и не отрече възможност за изпълнение на 3-ия мандат

АПС благодари на Радев и не отрече възможност за изпълнение на 3-ия мандат

В кулоарите на парламента пред медиите Садъков заяви, че приемат решението като положителна оценка на усилията на АПС в рамките на 51-ото Народно събрание за отстояване на принципите на демокрацията и държавността

Румен Христов посочи, защо ПП-ДБ толкова "яростно" искат 100% машинен вот

Румен Христов посочи, защо ПП-ДБ толкова "яростно" искат 100% машинен вот

Лидерът на СДС смята, че ако не се яви нов политически играч на терена, ГЕРБ-СДС ще бъдат отново първи

Информационно обслужване опроверга дезинформация на Костадин Костадинов-Копейкин

Информационно обслужване опроверга дезинформация на Костадин Костадинов-Копейкин

Позиция на Информационно обслужване във връзка с изявления на председателя на ПП „Възраждане“