17 Юли, 2026

Социолог лъска имиджа на Радев и Йотова - имали една успешна година на Дондуков 2

Социолог лъска имиджа на Радев и Йотова - имали една успешна година на Дондуков 2
Юлий Павлов

Представянето на този екип дори надмина моите очаквания, макар че имаше и доста грешки в позициите на президента, посочва Юлий Павлов

Много успешна е първата година на президента Румен Радев и вицепрезидента Илияна Йотова. Това заяви в ефира на БНР социологът Юлий Павлов, директор на Центъра за анализи и маркетинг.

Той отбеляза, че представянето на този екип дори надминала очакванията му, но не посочи в прав текст какви са били те, като предпочете да се позове на социологически проучвания, които давали високи стойности на одобрение и към президента, и към вицепрезидента.

Президентът Радев продължава да държи стойности между 60 и 65% откакто встъпи в длъжност. Това е доста добър резултат. Бих казал, че той се нарежда веднага след Петър Стоянов, чието одобрение беше най-високо, но той встъпи в длъжност в един много критичен за България момент, както и на президента Желю Желев, в когото бяха фокусирани големи надежди. В сегашната ситуация този рейтинг на Радев е много висок. Има нещо дори още по-забележително - вицепрезидентът Илияна Йотова продължава да поддържа висок рейтинг, одобрението към нея се движи между 40 и 50%, тя е в челната петица на политиците по одобрение и това наистина е уникално - не е имало друг вицепрезидент, който не просто в челната петица, но ако щете и между първите 20 да се нарежда.

Според Павлов в действията на Йотова се забелязва нова роля на вицепрезидентската институция. Социологът е на мнение, че президентът Румен Радев е имал точна реакция в много ситуации. Имаше и малко на брой, но съществени пропуски, добави той.

Най-сериозната грешка е от последните дни - неговата позиция по отношение на конвенцията за превенция и борба с насилието срещу жени и домашното насилие. И то при положение, че вицепрезидентът Йотова вече беше изразила една абсолютно аргументирана проевропейска позиция. Това, което той направи впоследствие, е отстъпление назад. За съжаление, не е първият случай, в който той заема едни доста неевропейски позиции. Друг подобен случай беше това, че той даде в Конституционния съд споразумението за търговско партньорство с Канада. Това е абсолютно непремерено действие и няма да доведе до нищо.

Юлий Павлов отбеляза още, че премиерът Бойко Борисов не иска да има противопоставяне между институциите и той се опитва да пази добрия тон между тях, добави той. Според социолога тясното взаимодействие на президента с БСП е в повече.

Сподели:
„Продължаваме Промяната“ внесе пакет от предложения  за бюджета, предвижда облекчения за бизнеса и подкрепа

„Продължаваме Промяната“ внесе пакет от предложения за бюджета, предвижда облекчения за бизнеса и подкрепа

Разходите за предложенията са 183,6 милиона евро, без да се увеличава бюджетния дефицит

Бургас почете паметта на жертвите от терористичния атентат на летище Сарафово

Бургас почете паметта на жертвите от терористичния атентат на летище Сарафово

На 18 юли 2012 година при терористична атака загинаха петима израелски туристи и българският автобусен шофьор Мустафа Кьосов, а десетки други бяха ранени

ДБ призова президента да свика Консултативния съвет за национална сигурност

ДБ призова президента да свика Консултативния съвет за национална сигурност

Той определи като несериозни думите на Радев за тактически ядрен удар, като посочи, че подобни твърдения се използват от руската пропаганда

Коментари (0)