Фирми, които многократно не изпълняват своите задължения да строят или ремонтират качествено и в срок, да бъдат включени в черен списък, обяви кандидатът за кмет и активист на "Спаси София" Борис Бонев пред "Дневник". Това е една от мерките, заложени в неговата предизборна програма, наречена "План за София".
Софийският феномен "ремонт на ремонта" е резултат от комбинацията между безидейно управление, отсъстващ надзор и безконтролно усвояване, смята той. За да се реши този системен проблем, гражданската организация "Спаси София" ще инициира промени в Закона за обществените поръчки и ще изисква стриктно прилагане на директивите на ЕС. Това ще позволи създаването на списък с фирми, които не се справят с качеството и договорените срокове.
"Подобна мярка със сигурност би имала дисциплиниращ ефект, защото никоя фирма не би искала да попадне в такъв списък", убеден е Борис Бонев. Ако някоя реши да се пререгистрира, за да кандидатства отново за обществена поръчка, процедурата изисква предишен оборот, изпълнени предишни обекти, разясни той.
Освен черния списък на фирми - галеници на общината, според Бонев трябва да се приложат още мерки за спиране на феномена "ремонт на ремонта". Първо заданията, които изготвя възложителят на обществената поръчка – Столичната община, трябва да се изработват обмислено и много професионално. Тук проличава липсата на капацитет в ръководството на общината да изготвя качествени задания за проектите на бъдещите ремонти.
Втората задължителна мярка е изцяло да се преосмисли как точно Столичната община ще контролира пряко извършването на ремонтите. В момента на много от обектите контролът се извършва от частни фирми.
"В такива случаи се разчита само на това частната фирма да е съвестна. А общината има своите инструменти и законови задължения да извършва контрол на строителството и ремонтите. Как в Бургас, в Пловдив и Стара Загора се работи качествено, а там кметовете също са от ГЕРБ. Тук, в София, ръководството на общината начело с Фандъкова не знаят, не умеят и очевидно не искат да решат проблема с некачествените ремонти, защото това носи съответните ползи на определени фирми, както и ползи на хора, работещи в Столичната община", обясни Бонев.
Само при един ремонт - на ул. "Граф Игнатиев", Бонев смята, че общината е опростила глоби на фирмата изпълнител за 4.8 милиона лева за просрочването с още 86 дни на 300-дневния период за работа, както е по договор.
По този конкретен случай активисти на "Спаси София" внесоха сигнал в Софийската градска прокуратура на 11 юли. Те са проучили, че много от 86-те дни признати за неработни заради обилни дъждове, всъщност валежите са били 0.3-0.4 л/кв.м за цялото денонощие – колкото една чаша вода, според справка на Националния институт по метеорология и хидрология.
Още от Улицата
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним
София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради
Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи
Претърсват дома на Киро Японеца