15 Януари, 2026

Специализираната прокуратура подхвана застрахователни брокери за измами с контролирани фирми

Специализираната прокуратура подхвана застрахователни брокери за измами с контролирани фирми

Групата се занимавала с внос на луксозни автомобили, регистрирани на името на фирми от типа „липсващ търговец“

Специализираната прокуратура започна привличането като обвиняеми на деветима участници в организирана престъпна група за данъчни престъпления, седем от които са настоящи или бивши служители на „ММ застрахователен брокер“ ЕООД. Това съобщиха от пресцентъра на Апелативна специализирана прокуратура. Събраните до момента доказателства сочат, че групата е действала от януари 2015 г. до 4 май 2017 г., когато е неутрализирана при операция на ГДБОП, НАП и Специализираната прокуратура. При процесуално-следствените действия през май 2017 г. са открити и иззети множество доказателства за престъпната дейност на престъпното сдружение, в т. ч. над 1,6 милиона лева в брой, придобити от измами с ДДС.
Участниците са се занимавали с внос на луксозни автомобили от Германия (вътрешно общностно придобиване). Лимузините са били регистрирани и пристигали в България на името на контролирани от групата фирми от типа „липсващ търговец“. За да избегне плащането на дължимото ДДС за дадена кола, кухата фирма отчитала фиктивни покупки на други стоки на приблизително същата цена и така си приспадала дължимия данък.
Впоследствие автомобилите били прехвърляни още няколко пъти на кухи фирми или на физически лица, а в крайна сметка – на лизингови и брокерски дружества, които ги продавали на крайни купувачи.
С постановления на прокурор от Специализирана прокуратура на деветимата обвинени са или ще бъдат наложени мерки за неотклонение „Парична гаранция“ от 2000 до 7000 лева.
Сподели:

Коментари (0)

Изслушаха кандидатите за български европрокурор - утре обявяват трите ни номинации

Изслушаха кандидатите за български европрокурор - утре обявяват трите ни номинации

Първи пред комисията трябваше да застане следователят Бойко Атанасов, но той не се яви. Бяха изслушани Десислава Пиронева, Димитър Беличев, Ивайло Илиев, Михаела Райдовска, Пламен Петков и Светлана Шопова.

Публично изслушване във ВСС на кандидатите за европейски прокурор

Публично изслушване във ВСС на кандидатите за европейски прокурор

Седем кандидати подадоха документи за участие в процедурата по избора на български представител в европейската прокуратура

Полицията залови участник в телефонна измама с 23 000 евро

Полицията залови участник в телефонна измама с 23 000 евро

В хода на разследването служителите на реда установили жертвата – 79-годишна столичанка, която първоначално не пожелала да съдейства. Тя била измамена по класическата схема.