24 Ноември, 2024

Списъкът на служебните премиери

Списъкът на служебните премиери

Най-късно на Илинден оставката на Пламен Орешарски ще бъде факт и кормилото на властта ще поеме нов служебен кабинет. Служебният кабинет е мечтата на всеки министър, но фигурата служебен премиер винаги е била опасност за старото поколение политически играчи. Ако президентът назначи за служебен премиер силна фигура, която се представи убедително през двата месеца във властта, след изборите той / тя също ще се превърне в трудно заобиколим фактор. В наши дни служебните премиери не излизат от мандата като победители. Дори и да вдигнат държавата на крака успехите им често  се забравят.

На кого ще се довери президентът?

Споровете кой да е премиер на задаващото се служебно правителство тръгнаха и на високо ниво, макар и неофициално. Съвсем в тон с опитите за предизвикване на банкова истерия у нас, погледите на политиците преимуществено се насочили към банкери и финансисти. Името на ГЕРБ , ДПС и партията на Бареков имат своето предложение за високия пост в лицето на подуправителя на БНБ Калин Христов.  Кадърът на ДПС Калин Христов бе финансов министър в служебното правителство. Освен това е сочен за много близък до Владислав Горанов от ГЕРБ.

Червените са си харесали за премиер  синия финансов министър Светослав Гаврийски. Бившият министър на финансите и управител на БНБ Светослав Гаврийски признава, че чул идеята, но никой не е разговарял с него. Името на Светослав Гаврийски е обсъждано и от двете управляващи в момента партии - БСП и ДПС, уточнява изданието. Гаврийски вече има опит в служебно правителство. Като служебен министър на финансите в правителството на Стефан Софиянски през 1997 г. той подготви документите за въвеждането на валутния борд у нас, а после бе управител на БНБ. Сега е главен изпълнителен директор на ТБ "Алианц България" АД.В рулетката на властта за служебно правителство се завъртя и името на Трайчо Трайков. Настоящият реформатор се водикъм бизнес лобито на президента Росен Плевнелиев, но упорито отрича слуховете да става служебен премиер. 

За служебен премиер се въртят имената на главния секретар на президентството Екатерина Захариева, както и на  бизнес дамата Саша Безуханова

Екатерина Захариева е кадър на ДПС и старт на кариерата й дава бившият екоминистър Джевдет Чакъров. Тя бивш зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството в правителството на ГЕРБ. В предишния служебен кабинет Плевнелиев я назначи за вицепремиер и строителен министър.

Сред обсъжданите имена и Саша Безуханова - бизнес дама и видна протестърка, която миналата година дори оглави провалилия се вече проект „България може“. В партийните централи допускат вероятността дамата сама да е „пуснала“ името си в активен оборот, тъй като е известно, че от няколко години прави неуспешни опити да влезе в политиката. 

След 6 август Илинден България ще има своя четвърти служебен премиер. Тогава парламентът е разпуснат, партиите са с паднало доверие и се занимават предимно с агитация на гласоподавателите. Гражданството е склонно да идеализира назначените от президента временни управления като надпартийни и обединителни. Въпреки че мандатът е само тримесечен, обещания не се пестят, сякаш служебното правителство ще управлява четири години. 

През лятото на 1994 г. лидерите на БСП и СДС Жан Виденов и Филип Димитров постигнаха договорка за снемане на доверието от кабинета на проф. Любен Беров, избран с мандата на ДПС и съставен от представители на разнородни политически и икономически групировки. Това даде историческия шанс на д-р Желев да назначи първата жена министър-председател на България Ренета Инджова, която преди това ръководеше Агенцията по приватизация. Опозиционната БСП настоява кабинетът да се отчита пред депутатите, въпреки че парламентът е разпуснат. Червените напомнят, че служебното правителство по конституция няма право да води международни преговори и да сключва заеми. В него влизат разноцветни представители. Вицепремиерът Ивайло Трифонов е съветник и прессекретар на Желев. Румен Христов е министър на земеделието, Йордан Христозков - на социалните грижи. Кирил Велев и Даниел Левиев са изпълнявали заместникминистерски функции при Филип Димитров. Постовете си запазват трима от Министерския съвет на Беров - Валентин Босевски (на екологията), Марко Тодоров (на образованието) и Ивайло Знеполски (на културата). Заради тримесечния мандат като министър на външните работи Иван Станчов жертва американския си паспорт. Ренета Инджова застъпва на поста със стряскащото обещание за “тотална борба с престъпността“. Президентът Желев поставя като основни задачи пред нея справянето със социалната криза и прочистването на държавния апарат от хора, свързани с криминалния свят. Инджова предприема натиск върху охранителните фирми. По-късно Инджова отправи обвинението, че правителството на Беров било правителство на “Мултигруп“, станала повод за съдебен процес за клевета. “Желязната лейди“ създаде впечатление за безкомпромисност. На първо място овладя продължителното обезценяване на лева при предишното правителство и успя минимално да повиши заплатите и пенсиите. Служебният кабинет извърши мащабна кадрова чистка в МС и отделните министерства. Дори бе издадена заповед,


Служебният кабинет на Софиянски изглежда като полузабравена приказка


на фона на днешните неприятности с прокуратурата и разпарчетосването на СДС. Дошъл след краха на правителството на Жан Виденов и гражданските вълнения, Софиянски се привидя като спасителна сламка за новия президент Петър Стоянов. Местата в служебния кабинет бяха разпределени от тройката Стоянов - Костов - Софиянски. От “квотата“ на президента влиза новоизпеченият му съветник по националната сигурност Богомил Бонев. Софиянски намества своя заместник-кмет Вилхелм Краус като транспортен министър. Негови предпочитания са и министърът на търговията Даниела Бобева, и д-р Емил Таков от “Пирогов“. И двамата понастоящем са свободни демократи. От кабинета “Софиянски“ четирима министри ще останат на постовете си и при Костов - Бонев (МВР), Ананиев (на отбраната), Божков (на промишлеността), Нейков (на социалната политика).
“Този кабинет не е съставен в политическата кухня, а в политическия хол, пред очите на всички“, похвали се Стоянов. Президентът напъти сбужебните министри в няколко посоки - да кажат на българския народ какви са измеренията на икономическата катастрофа, да бъдат твърди срещу разграбването на България от криминални групировки и да водят безкомпромисна борба със спекулата. Радикалните идеи на Стоянов предвиждаха правителството да се отчита пред президента и обществото всяка седмица. “Надявам се да успеем да изоставим дребните кавги настрани и да поставим основите на траен градеж“, обнадежди се Софиянски. Нарече 99-те си дни на “Дондуков““управление с човешко лице”

Дипломатът Марин Райков беше на власт 78 дни.Служебният кабинет направи две важни неща: припомни, че може да има и непартийно правителство - от политически отдалечени експерти, - което да работи нормално по актуалните теми и второ - направи опит да внесе регламент в депозирането на парите на държавните компании в търговски банки.

 "Въпреки натиска ние приехме правилата за парите на държавните дружества", рапортува  Райков едно от най-важните си постижения в края на мандата. Президентът от своя страна обяви новите регламенти за недопускане на концентрация на държавни пари в една банка за "смело решение" Като успех на екипа си Райков определи и организацията на изборите въпреки съмненията около целия процес. "Ние поехме управлението, когато никой друг не искаше да го поеме. Поехме ангажимента да направим свободни и демократични избори, дали бяха честни ще определи историята. Редица политически партии ни упрекнаха, че не сме предотвратили неразбориите, произтичащи от Изборния кодекс, който те приеха, че не сме взели страна в конфронтацията, която те генерираха", каза Райков. 


Сподели: