"Независимо от неприкрития, невъздържан натиск"
Пристигането на сръбския президент Александър Вучич и словашкия министър-председателя Роберт Фицо в Москва за отбелязване на 80-ата годишнина от Победата е "героичен акт" според прессекретаря на Кремъл Дмитрий Песков.
„В наше време, особено ако говорим за Вучич и Фицо, това е просто героичен акт, на практика. Героичен акт, наистина, защото това е демонстрация на суверенна воля да се отдаде дължимото уважение към Деня на победата, независимо от неприкрития, невъздържан натиск – това е достойно за най-високо признание“, каза Песков в отговор на въпрос как върви честването на Деня на победата с оглед на "заплахите" към чуждестранни лидери, пристигнали в Москва.
Той посочи, че много чуждестранни лидери са пътували до Москва, независимо от натиска, оказван върху тях.
Днес на Червения площад в Москва се проведе военен парад, посветен на 80-годишнината от победата във Втората световна война, на който присъстваха 29 чуждестранни делегации.
Сред тях са президентът на Китай Си Дзинпин, президентът на Венецуела Николас Мадуро, беларуският лидер Александър Лукашенко, президентът на Бразилия Луис Инасио Лула да Силва и други. /БГНЕС
Още от Свят
"Нито ток, нито вода, нито нищо, празни магазини ...": Руснаци масово напускат Крим
Колоната от автомобили, които напускат полуострова надхвърли 700 коли, а ограниченията на стоките в магазините вече е непоносим за жителите тук
Гутериш призова всяка IT компания да разкрие еко отпечатъка си
По-рано през юни проучване на ООН установи, че през 2025 г. центровете за данни са потребявали повече електроенергия от всички страни в света с изключение на десет от тях
Расте корабният трафик през Ормуз, все още далеч под нивата преди войната
Продължават споровете около бъдещия контрол върху протока. Иран държи да има по-голяма роля в управлението на корабоплаването и предлага нови правила за преминаване, а САЩ и западните държави настояват за свободно движение на корабите през Ормуз по международното право.