23 Ноември, 2024

Кралев разкри колко стадиона ни трябват за домакинство на Световно първенство по футбол

Кралев разкри колко стадиона ни трябват за домакинство на Световно първенство по футбол

Красимир Кралев

Ако всяка от страните на Балканите осигури 2-3 съоръжения, кандидатурата ни за домакини през 2030 г. е напълно реална

Министърът на младежта и спорта Красен Кралев определи като напълно реална възможността България да бъде домакин на Световното първенство по футбол през 2030г. заедно със Сърбия, Гърция и Румъния. Кралев разкри и колко стадиона ще ни бъдат нужни, за да приемем мачове от Мондиала.

„Ако не мечтаеш и не се стремиш към върха, няма как да го постигнеш. Аз мисля, че кандидатурата ни е съвсем реална. Преди две седмици имаше сондажи на ниво спортни министри и всички бяхме позитивно настроени към тази кандидатура. Разбира се, тя трябваше да бъде обсъдена на най-високо ниво и след като този въпрос се поставя от ръководителите на нашите държави, кандидатурата е напълно реална. Тепърва ще правим анализи, какви точно са изискванията. Смятам обаче, че ако всяка държава осигури два или три стадиона, нещата са възможни. Тази кандидатура от една страна е възможност да си оправим футболната инфраструктура, но е и политически знак, че Балканските държави ще работят заедно не само в областта на спорта, но и заедно ще отстояват общите си политически и икономически интереси. Това е много важно за народите на всички балкански страни”, заяви Кралев.

Министърът допълни, че съоръженията, които ще бъдат изградени, ще отговарят на всички стандарти на ФИФА за такова домакинство.

Кралев отговори и на журналистически въпрос относно напрежението, което се създаде след мача за Купата на България между „Черно море” и „Левски” във Варна.

„Факт е, че напоследък съдийството не е на много високо ниво. За мачовете между двата отбора в София пък имаше обвинения от страна на Черно море за нередовен гол на Левски. Такива неща се случват и не трябва да се правят генерални изводи. Грешките напоследък обаче наистина зачестиха и самата Съдийска комисия трябва да си направи сериозен анализ как да продължава оттук нататък. Защото в някои случаи има историческа обремененост за мачовете, които дадени съдии са водили. Поставяйки един арбитър на отбор, който има неприятни спомени от него, допълнително се нагнетява напрежение. Но тези неща могат да се изчистят и това не е нещо непреодолимо”, допълни министърът.

Кралев отчете, че българските съдии действително допускат грешки, но подчерта, че такива има навсякъде, дори по време на Световнтото първенство в Русия.

„Неприятното е, че в публичното пространство се коментира, че има отсъждания в полза на един или друг отбор. И тези съмнения трябва да се разсеят, защото докато това не се случи, напрежението ще остане върху съдиите, отборите, БФС, дори журналистите. Смятам, че трябват нови разговори по темата, за да се успокоят нещата. Грешки се случват на Световни, Европейски първенства, в Шампионската лига. Може би трябва да сме малко по-толерантни и тези съмнения да се разсеят, а собствениците и ръководителите на клубове да бъдат малко по-внимателни към думите, които изричат пред журналистите”, завърши Кралев.
Сподели: