Историята ни връща към недалечната 2010 година, когато Катар след гласуване спечели правото на домакинство за Световното първенство по футбол през 2022 година. Конкуренти на страната тогава бяха САЩ, Корея, Япония и Австралия.
Високопоставен чиновник във ФИФА, който запазва анонимност, признава, че редица членове на организацията са били подкупени от катарската страна.
„Те си купиха това Световно първенство", се казва в съобщение, изпратено от чиновника до един от журналистите на "Франс Футбол".
Разследването на французите разкри, че гласовете на президента на Африканската футболна конфедерация (CAF) Иса Аяту и Жака Анума са били купени за по 1,5 милиона долара. През 2010 година Катар е "спонсорирал" конгреса на CAF, като е дал сумата от 1,25 милиона долара, за да предразположи африканските членове на Изпълкома на ФИФА към своята кандидатура.
В Европа, тогавашният президент на Франция Никола Саркози е помолил президента на УЕФА Мишел Платини, който се е готвил да даде гласа си за САЩ, да подкрепи Катар по геополитически причини.
Според "Франс Футбол", Платини и Саркози са се срещнали с емира на Катар шейх Тамим бин Хамад бин Халифа Ал Тани през 2010 година, за да обсъдят инвестициите на Катар във френския футбол.
През 2010 година компанията Qatar Investment Authority придоби 70% от френския „Пари Сен Жермен", а спортното звено на фирмата, която е държавна собственост на Катар - Qatar Sports Investment , стана основен спонсор на „Барселона" и през 2012-а каталунците за първи път смениха логото на UNICEF на фланелките си, срещу сумата от 150 милиона евро.
ФИФА води и собствено разследване по процедурата за избор на домакин на първенствата през 2018 и 2022-та. Отговорник за разследването е бившият прокурор на САЩ Майкъл Гарсия. ФБР също разследва начина на провеждане на конкурса.
Още от Светът
Йозеф Блатер за ФИФА: Създадох чудовище
„Футболът стана супер продукт за телевизията, супер шоу"
Легендата Надал изигра последния мач в кариерата си
Той се надяваше да добави пети трофей в кариерата си от турнира за Купа "Дейвис", но не успя
Григор Димитров заработи 155 000 долара без игра