24 Ноември, 2024

Кремъл отчита: Америка свърза Балтика със Средиземно море, остана една преграда – Сърбия

Кремъл отчита: Америка свърза Балтика със Средиземно море, остана една преграда  – Сърбия

„Америка успя стратегически да свърже Балтика със Средиземноморието като остана само една преграда, Сърбия" пише сръбското издание на финансираната от Кремъл руска медия „Спутник".

„Америка успя стратегически да свърже Балтика със Средиземноморието като остана само една преграда, Сърбия" пише сръбското издание на финансираното от Кремъл руско издание „Спутник".

Според изданието приемът на Черна Гора в НАТО и стремежът на новия македонски премиер Зоран Заев за членство в алианса, поставят по нов начин въпроса за военния неутралитет на Сърбия.

„Спутник" цитира професора по национална сигурност Милан Миалковски, който смята че ако Македония и Босна и Херцеговина бъдат приети в НАТО, Сърбия ще се окаже напълно обкръжена от страни-членки на Североатлантическия пакт.
Миялковски смята, че в случая „изобщо не е от значение дали Македония изпълнява или не условията за членство, тъй като НАТО се интересува единствено от усвояване на територии".

Според анализатора, евентуалното приемане на Македония в НАТО не трябва да се драматизира и Сърбия трябва да сътрудничи с НАТО, въпреки че „през последните години алиансът е престанал да бъде отбранителна организация и при определени условия би застрашил сигурността на Сърбия, ако се опита да наложи вътрешнополитически решения, които да противоречат на националните интереси на страната."

Душан Пророкович, анализатор на Центъра за стратегически алтернативи, също смята, че евентуалният прием на Македония в НАТО няма драматично значение за сигурността на Сърбия, „тъй като и досега всички регионални актьори членуват в Алианса"

Според Пророкович от по-голямо значение за Сърбия е било приемането на Черна Гора в НАТО, тъй като тя контролира икономическите и транспортните връзки към Адриатическото крайбрежие.

Експертът твърди, че „ако през 90-те години приемът в НАТО е означавал членство в ЕС, сега се наблюдава обратният процес – бързият прием в НАТО може да доведе до отлагане на членството в ЕС".
По тази причина Пророкович смята, че „Сърбия трябва да запази военния си неутралитет и същевременно да се продължи по пътя си към членство в ЕС".

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства