8 Април, 2026

Дачич: Сръбската полиция застреля терориста Сенад Рамович Бецан при опит за арест

Дачич: Сръбската полиция застреля терориста Сенад Рамович Бецан при опит за арест

Ивица Дачич

Бил е хазяин на джихадиста Милош Жуйови

Сръбската полиция е застреляла през тази нощ терориста Сенад Рамович Бецан край Нови Пазар, Югозападна Сърбия, съобщи сръбският вътрешен министър Ивица Дачич, цитиран от националната телевизия РТС и Дарик.

При опита за арест на Рамович той е оказал съпротива, изстрелял е няколко куршума срещу полицията и представителите на Специалната антитерористична единица са го ликвидирали, заяви Дачич.

По-рано Рамович е бил осъден на 13,5 години затвор за тероризъм. Арестуван е през 2007 г. след въоръжено нападение срещу полицаи в село Търнава край Нови Пазар. Тогава са арестувани и 14 сътрудници на Рамович. Обвинени са в планиране на убийството на тогавашния мюфтия Муамер Зукорлич, както и за подготвяне на терористично нападение в Белград и Нови Пазар.

Дачич допълни, че става въпрос за съвместна акция на сръбската Специална антитерористична единица, сръбската разузнавателна агенция БИА, Министерството на вътрешните работи и Върховната прокуратура в Нови Пазар.

Дачич отбеляза, че акцията е осъществена в село Хотково край Нови Пазар, откъдето е Рамович, но той не е бил в дома си. Открит е в къща на няколкостотин метра от дома му - тя е собственост на неговия зет Алдин Бирчович, който към момента излежава присъда в Ниш.

Нови Пазар е културен център на бошняците в Сърбия.

Рамович е бил хазяин на джихадиста Милош Жуйович, който на 29 юни рани пред израелското посолство в Белград с арбалет полицая Милош Йевремович.

„Това е един вид продължение на ежедневните акции, които провеждахме след терористичния акт тук в Белград, като наблюдение на движението на уахабитите и опасността, която съществува“, заключи Дачич.

Сподели:

Коментари (0)

Първи кораби пресякоха Ормуз след двуседмичното примирие

Първи кораби пресякоха Ормуз след двуседмичното примирие

Преминаването през протока се осъществява в координация с иранските въоръжени сили

Тревога на границата: Румъния вдигна F-16 заради руски дронове край НАТО

Тревога на границата: Румъния вдигна F-16 заради руски дронове край НАТО

Инцидентът се вписва в поредица от подобни случаи през последните месеци, при които руски атаки с дронове в южната част на Украйна, особено в района на река Дунав, се доближават опасно до границите на държави от НАТО

Папата: Примирието на САЩ с Иран е знак за жива надежда

Папата: Примирието на САЩ с Иран е знак за жива надежда

Лъв XIV призовава деликатният дипломатически процес да бъде съпътстван с молитва, с надеждата, че готовността за диалог ще се превърне в инструмент за разрешаване на останалите конфликти по света