24 Ноември, 2024

Сръбски експерти оспорват класацията "Коя армия на Балканите е най-силна"

Сръбски експерти оспорват класацията "Коя армия на Балканите е най-силна"

Според Андрей Млакар въпросът коя армия и е най-силна - българската, сръбската или хърватската, остава открит

Под заглавие "Коя армия на Балканите е най-силна? Сърбите, хърватите или българите?", белградският "Правда" публикува коментар на експерти на годишната класация на Globalfirepower. 

Изданието твърди, че констатацията на Globalfirepower за бойните способности на хърватската армия, поставена на 68-мо място от общо 133 страни, включени в класацията, които са по-големи от тези на сръбската армия, на 83-то място, са предизвикали бурна дискусия коя армия на Балканите е най-силна.

Според международната организация балканските държави са класирани по следния начин - Турция е на осмо място, след Япония и преди Германия, Гърция е на 28-мо място, след Испания и преди Швеция, Румъния е на 42-ро място, след Етиопия и преди Нигерия, България е на 67-мо място - след Белгия и преди Хърватия, Хърватия изпреварва Афганистан, Сърбия е на 83-то място - след Грузия и преди Шри Ланка, Албания е на 90-то място, след Камбоджа и преди Катар, Словения е на 113-то място, след Таджикистан и преди Нигер, Босна и Херцеговина е на 121-во място, след Габон и преди Македония, а Македония изпреварва Доминиканската република.

"Правда" цитира мнението на военния анализатор Андрей Млакар, според който "критериите на Globalfirepower, които са общо над 55, до голяма степен са неясни и отнемат или дават предимство на определени страни". Млакар смята, че класацията не отчита наличието на ядрено въоръжение и толерира страните с излаз на море, като принизява бойните възможности на армиите на страните, които нямат морска граница, въпреки че разполагат с речни флоти".
Въпреки това, според него, класирането на бойната способност на армиите на балканските държави е относително реално, като въпросът за това коя армия в Западните Балкани е най-силна - българската, сръбската или хърватската, остава открит. 

Млакар прави забележката, че военните възможности на Словения и Хърватия са засилени заради членството им в НАТО, но правейки паралел с армиите на прибалтийските държави - Литва, Латвия и Естония спрямо Русия, не смята, че те допринасят съществено за повишаване ефективността на Североатлантическия алианс.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства