24 Ноември, 2024

Сръбският президент скочи срещу ЕС, работело се с двойни стандарти

Сръбският президент скочи срещу ЕС, работело се с двойни стандарти

Александър Вучич

Според него обединена Европа е трябвало да забрани на Косово да се отдели, както спира Каталуния след референдума

"Европейският съюз днес доказа, че работи с двойни стандарти", каза сръбският президент Александър Вучич пред белградското радио Б92. Държавният глава на западната ни съседка отправи яростни критики към Брюксел.

"Защо проведеният вчера в испанската североизточна автономия референдум бе обявен от Европейската комисия (ЕК) за незаконен, а когато през 2008 г. Косово едностранно се отдели от нашата държава, това бе посрещнато с фанфари от почти всички членки на ЕС? Това е ярко доказателство, че в Брюксел мерят с двоен аршин", коментира той изявлението на официалния представител на органа на изпълнителната власт на Европейския съюз – Маргаритас Схинас. Брюксел днес обяви референдума за независимост на Каталуния за незаконен. "Великите сили преначертаха границите на Балканите в края на миналия и първото десетилетие на сегашния век, защото от страните в региона само Гърция бе член на ЕС до 2007 г. Сега обаче всичко им се връща и когато сепаратизмът почука на тяхната врата, те се изплашиха", каза още Вучич.

В същото време той подчерта, че страната му продължава да вижда своето бъдеще като пълноправен член на ЕС. От ЕК отговориха на Вучич. В официално становище, изказано от Схинас, се посочва, че не може да се прави паралел между най-младата балканска държава и събитията в Каталуния. "В случая на Косово имаше доказани случаи на нарушения на международните правни норми и в ООН бяха приети ред резолюции, призоваващи Белград да прекрати насилието над албанците в областта. Властите в Испания никога не са нарушавали правата на населението в Каталуния", посочи той. Да припомним, Косово обяви своята независимост от Сърбия на 17 февруари 2008 г. Испания, Гърция, Кипър, Румъния и Словакия още преди това обявиха, че няма да признаят новата държава в Югоизточна Европа.

Сподели:

Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война

Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната

Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера

Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“

След Сингапур Радев пристигна във Виетнам

Посещението на Радев ще започне със среща с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани