23 Ноември, 2024

Срещата на ПП-ДБ с "БСП - Обединена левица" започна

Срещата на ПП-ДБ с "БСП - Обединена левица" започна

Снимка: БГНЕС

На срещата, инициирана от ПП-ДБ, съпредседателят Асен Василев припомни приоритетите на коалицията

Срещата на "Продължаваме промяната – Демократична България" с "БСП – Обединена левица" започна преди минути.

На срещата, инициирана от ПП-ДБ, съпредседателят Асен Василев припомни приоритетите на коалицията. "Срещата е с идеята да обсъдим законодателна програма, по която да има съгласие", каза той и припомни основните точки в декларацията на ПП-ДБ за санитарен кордон около Делян Пеевски и "ДПС-Ново начало", включително прекратяване на процедурата за избор на нов главен прокурор от ВСС с изтекъл мандат, борбата с корупцията и прането на пари, приемане на антикорупционни реформи, включени в НПВУ, избор от НС на членове на органи, включително на членове на ВСС въз основа на публични и прозрачни процедури, Бюджетът за 2025 година, Законът за личния фалит.

Временният председател на БСП Атанас Зафиров подчерта, че трябва да се възстанови диалогът. "Най-тежкият дефицит в българското общество е дефицитът на доверието. Възстановяването на доверието ще бъде дълъг процес с малки стъпки", отбеляза той и представи приоритетите на левицата.

Кирил Петков посочи, че тези избори до голяма степен са били нечестни. "Това, което ние видяхме е, че имаме една политическа партия, която има една невероятна аномалия. Лидерът е одобрение 9% по-ниско от резултатите на партията", каза той, като призова за обединение и ясно да бъде казано, че това не е допустимо да се случва в България, защото демокрацията е застрашена.

Петков обърна внимание, че вече 86 депутати се съгласиха с декларацията на ПП-ДБ и тя събира все повече консенсус.

"Редно е да уточним още в началото, че огромната част от тези промени, за които говорите и които ние споделяме, се дължат на факта, че вашето мнозинство промени Конституцията по един изключително неподходящ начин. Ние от БСП през цялото време сме защитавали другина теза, че Конституцията в тази си част не бива да се пипа", подчерта Зафиров и посочи, че на тези избори се видя, че тези промени в Конституцията доведоха до тези резултати.

Петков отговори, че фундаментът тук е друг – че законът не беше спазен.

Николай Денков добави, че промените в Изборния кодекс са една от съществените причини да виждаме това, което виждаме на редица места, както и че има приричини защо беше променена така Конституцията. "Не е сега моментът да вървим в тази посока", допълни той.

Зафиров от своя страна отвърна, че от ПП-ДБ са разполагали с всичкото време на света да променят Изборния кодекс. "Управлявахте активно с тези хора, срещу които сега ни предлагате да направите кордон", заяви временният председател на БСП.

Денков пък бе категоричен, че от ПП-ДБ са оказали "Шипченска съпротива", но не са имали мнозинство.

Мая Манолова взе думата и попита: "За правителството "Главчев" кой е виновен?"

А Зафиров допълни: "Ако не сте изпитвали комфорт от това управление, можехте да прекратите."

Борислав Гуцанов отбеляза, че социалистите отдавна са заявили публично това, което ПП-ДБ са написали в декларацията си.

"Искаме Конституцията да бъде върната такава каквато е приета от последното Велико Народно събрание. Ако не се е върнала Конституцията, какъв е смисълът да се провеждат избори", попита той и увери, че БСП От много години води борба с корупцията.

Сподели:

Мартин Димитров: Няма разцепление в ПП-ДБ - обяснихме, че ще гласуваме различно

"Кандидатурата на Борисов за премиер е невъзможна"

Влак е дерайлирал край Захарна фабрика, няма пострадали

В композицията е имало около 60 пътници

Наталия Киселова: Борисов не е приемлив кандидат за премиер

Не биха дали непоискана подкрепа за Атанас Атанасов като председател на парламента