27 Декември, 2025

Станишев се активизира, написа писмо до Юнкер за скоростите в ЕС

Станишев се активизира, написа писмо до Юнкер за скоростите в ЕС

Сергей Станишев

Времето изтичало затова лидерът на социалистите иска конкретен социален план за намаляване на бедността

Лидерът на социалистите от ПЕС Сергей Станишев се активизира и наруши мълчанието си. Дни преди традиционното обръщение на Жан-Клод Юнкер към ЕП в Страсбург за състоянието на съюза, бившият премиер изпрати писмо до председателя на Европейската комисия. В него той призовава за спазване на поетия ангажимент за повече социална Европа.
Президентът на ПЕС поиска ясен и конкретен социален план за действие, който да бъде основният акцент в изказването на председателя на Комисията.

„Вашето обръщение за Състоянието на съюза тази седмица идва в критичен за ЕС момент. Връзката между гражданите и техния Съюз отслабва все повече. Изправени сме пред истински подем на популизма, който не трябва да подценяваме. До европейските избори остават по-малко от две години. Сега е моментът да изправим Европа отново на крака. ЕС трябва да гарантира, че няма да има Европа на две скорости. Всички европейски граждани са и трябва да останат равни. Кохезията трябва да остане в основата на нашия общ проект, ако искаме той да оцелее и да продължи да се развива.“

Лидерът на европейските социалисти иска гаранции за достъп на всеки млад човек до Европейската младежка гаранция и увеличаването на нейния бюджет до 5 млрд. евро годишно. Станишев поиска адекватно финансирана Европейска детска гаранция, която да извади хилядите деца от бедността, в която живеят днес в ЕС.

„Партията на европейските социалисти отдавна настоява икономическите свободи в ЕС да вървят с адекватни лични и социални права. Приветствахме даденото през 2014 г. обещание от Жан-Клод Юнкер за повишаване на социалния рейтинг и стандарт в Европа. Имахме няколко срещи, на които дискутирахме постигането на тази цел. Въпреки това, три години по-късно, в началото на последната пълна година от мандата на Комисията, ние все още очакваме конкретни резултати от нейна страна.
Времето изтича. И затова настоявам за конкретен социален план за действие с мерки за намаляване на бедността, утвърждаване на социалното равенство, подобряване на перспективите пред младите хора, осигуряване на адекватни права за всички работници. Крайно време е да направим Социалния стълб реалност, както и плана за социални мерки, който да даде възможност Европа да спази направените обещания. Това трябва да е крайъгълният камък на шестия сценарий за бъдещето на Европа“, казва още Станишев.

Сподели:

Коментари (0)

До 6 градуса на Стефановден, вятърът се усилва

До 6 градуса на Стефановден, вятърът се усилва

Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София – около минус 3°. 

Асен Василев в Кърджали: Без 121 депутати, готови на решителни реформи, корупцията ще продължи да изяжда бъдещето ни

Асен Василев в Кърджали: Без 121 депутати, готови на решителни реформи, корупцията ще продължи да изяжда бъдещето ни

„Ние за пръв път от 30 години виждаме градът да има цъфтеж, а вие идвате…“, се провикна Мюмюн Мустафа, общински съветник от ДПС-НН. Прекъсна го порой от недоволни викове от страна на останалите присъстващи.

Подписка: Да се чества „14 века България в Европа“ е бутафорно и нелепо

Подписка: Да се чества „14 века България в Европа“ е бутафорно и нелепо

В текста изрично се прави исторически паралел с начина, по който властта преди 1989 г. е използвала юбилейни чествания: