24 Ноември, 2024

Стартира проучване на контролирания и купен вот в България

Стартира проучване на контролирания и купен вот в България

Антикорупционният фонд започва проучване на влиянието на контролирания и купен вот в политическите избори в България. Изследването ще обхване периода от 2013 година до днес, включвайки и предстоящите парламентарни избори през април 2021 година, съобщиха от Антикорупционния фонд. Анализът ще се осъществи в рамките на проект "Нарушена легитимност: контролираният и купен вот в България, размер и влияние" с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г. в общ размер от 9 990 евро.

"Съмненията за купуване на гласове и нередности в изборния процес съпътстват всички избори в България през последните 30 години. Голяма част от гласоподавателите са убедени, че тези практики обезсмислят изборите. Захващаме се с този проект, защото вярваме, че българските граждани има нужда от точна и обективна информация за това колко голям е купеният вот в страната и доколко влияе на изборните резултати", заявява Бойко Станкушев, директор на Антикорупционния фонд, цитиран в прессъобщението.

За да уточнят размера и влиянието на купения вот, експертите на Антикорупционния фонд ще анализират количествени и качествени данни за резултатите на проведените избори в периода 2013-2020 г. Паралелно с това, те ще проведат интервюта с експерти от Централната избирателна комисия, АД "Информационно обслужване", политолози и социолози. Събраните количествени данни ще бъдат подложени на статистически анализ, който ще позволи да се определят избирателни секции, в които рискът от купен вот е по-висок. В края на март 2021 г. от организацията ще представят доклад с резултатите на анализа, както и списък с избирателни секции, в които има по-висок риск от купуване на гласове. "Това ще позволи на правоохранителните органи по-ефективно да противодействат на купуването на гласове, включително на предстоящите през април 2021 г. парламентарни избори. Насочването на общественото и медийното внимание към изборните секции, в които се купуват гласове, ще направи и осъществяването на такива практики по-трудно", смята политологът Марио Русинов, част от екипа на проекта.

В следващия етап от проекта ще се извърши анализ и на резултатите от парламентарните избори от 2021 г., чиито констатации ще бъдат обобщени в заключителен доклад, който ще бъде представен публично под формата на кратко видео.
Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас