Стефан Янев яростно брани Кремъл: Правят се внушения, че Москва се готви да нападне определени държави
"Защо Москва би направила това? По каква причина?", прави се на тапа бившият премиер
Такава тема няма. Нито такъв проблем. Самолетът F-16 е годен и в летателна способност. Процесът на усвояване никак не е лесен. Нека колегите ни в униформа от ВВС да си свършат работата. Това каза в интервю за бТВ бившият служебен премиер и настоящ лидер на партия “Български възход” Стефан Янев.
“Обидно е в навечерието на празника да се отправят обвинения към българските военнослужещи. Такъв проблем няма. Той е само в главите на някакви хора. Не се занимавам с конспиративни теории, а факти - не съм видял”, добави той.
“Всяка военна платформа има определен жизнен цикъл и начин за поддръжка. Това струва пари. Цената на поддръжката на изтребителя не е тема, с която трябва да се спекулира”, коментира още Янев.
"Много е удобно да се говори, че агресивната политика на Москва ще определя политиката на сигурност на ЕС и НАТО в следващите 10 години. Правят се внушения, че Москва се готви да нападне определени държави. Защо Москва би направила това? По каква причина?
Нямам отговор на този въпрос. Трябва да се търси рационална причина", посочи още политикът.
По отношение на войната в Украйна, Янев коментира: "Много се говори за мир в момента, но като че ли само се говори, а бойните действия не спират, дори интензивността се увеличава или спада".
“Позицията на България трябва да е в защита на собствения ни интерес: да се запази състояние на неутралитет до максимално възможна степен. Да се търси възможност, ако враждуващите страни искат да чуят българския глас, да се говори за постигане на мир”, добави той.
"Българската армия е точно в тази кондиция, в която управляващите на България са я поставили. Те са в дълг към Българската армия. Започна някакъв процес на модернизация, но е друг въпросът доколко ефективен е той: дали приоритетите са правилни и дали парите се харчат по начина, по който е необходимо. Най-важното, когато говорим за модернизация, е не на първо място закупуването и усъвършенстването на военни платформи. Хората са основният капитал на армията: те са духът и тялото на армията. Трябва да се насочим към обучението и усъвършенстването им", каза още Стефан Янев.
Още от България
Правителството на Радев страда от носталгия по Варшавския договор, превръща ни в прошляците на НАТО
Кабинетът трябва незабавно да публикува изпратените до Полша и Унгария писма, да каже какво точно е поискало, колко самолета или части възнамерява да придобие, каква е прогнозната обща цена и защо вместо ускорен преход към западна техника продължава да налива пари в съветската авиационна екосистема
Шишков: Решенията по безопасността на пътя трябва да се вземат от експерти, вместо с политически декларации
Най-важното, което трябва да се каже, е, че имаме наредба за мантинелите, съгласно която в определен срок те трябва да бъдат подменяни с мантинели от по-висок клас - разбира се, няма панацея, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството
Стойчев: Ако ПБ не работи с плам за кандидатурата на Йотова, може наесен да има обрат
Аз бих изчакал какво ще каже самият премиер Румен Радев – дали Илияна Йотова е неговата кандидатура, защото все пак доверието към „Прогресивна България“ не е към институцията „Прогресивна България“, която до съвсем скоро я нямаше, а към него персонално и лично, каза политологът