Столичният общински съвет (СОС) откри процедура за приватизация на “Общинска банка“. Това стана ясно от последната сесия преди лятна ваканция на общинските съветници, съобщава "Дневник"
Вносител е съветникът от групата на Реформаторския блок Трайчо Трайков. Според него сега е максимално благоприятният момент за приватизация на банката, която успешно е преминала стрес теста, кредитният й рейтинг е повишен, създадена е среда, в която сделката би била най-успешна.
В момента ситуацията е такава, че банковият пазар у нас минава през фаза на консолидация, която ще продължи с наближаването на момента, в който страната ни ще се присъедини към общия европейски банков надзор.
От своя страна големите банки също търсят възможности за консолидация чрез придобиване на по-малки банки, обясни Трайчо Трайков.
Той припомни, че оценката за цената на банката предстои да бъде изготвена и разгледана от Надзорния съвет на СОАПИ, а крайното решение е на СОС.
Столична община е мажоритарен собственик на "Общинска банка" АД с 67%. Общински фирми и търговски дружества държат 30.80% от акциите, а 16 други общини - 1.55%.
През юни т.г. международната рейтингова агенция Moody's повиши оценката на дългосрочните депозитни рейтинги на банката от B1 на Ba3, стабилна перспектива. Това е с две степени по-високо от тази, която банката получи през 2016 г. по LGF анализа.
Moody's също така потвърди рейтинга на Общинска банка по други показатели. Международната агенция запази равнището на кредитната оценка от базовата линия (BCA) от b2. Краткосрочните Not-Prime рейтинги и Ba2(cr)/Not-Prime(cr) оценка на риска от контрагента (CRA) също са потвърдени. Всички рейтинги имат стабилна перспектива.
През юни т.г. Moody's повиши оценката на дългосрочните депозитни рейтинги на банката от B1 на Ba3
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг