27 Май, 2026

Заради жегите: Започва поливане на дръвчетата по тротоарите и пътищата на София

Снимка: Столична община

Ежеседмично ще бъдат поливани всички фиданки, засадени в периода 2020-2024 г. Дърветата, засадени през есента на 2024 г. и пролетта на 2025 г., ще получават вода два пъти седмично.

Столична община започва ежеседмично поливане на младите дръвчета, засадени по тротоарите и край пътните артерии в града

Инициативата цели да подобри шансовете за оцеляване на дръвчетата през периода с високи температури. Жегите в комбинация с липсата на достатъчна почвена и атмосферна влажност, както и ефекта на „градски топлинен остров“, поставят под риск оцеляването на новозасадената растителност.

Ежеседмично ще бъдат поливани всички фиданки, засадени в периода 2020-2024 г., предаде БТА. Дърветата, засадени през есента на 2024 г. и пролетта на 2025 г., ще получават вода два пъти седмично.

Целта е всяко дръвче да получи необходимото количество вода. Дейностите ще се реализират в периода юни-септември, съобразно текущите метеорологични условия.

Поливането ще обхване както основните пътни артерии, където са разположени повечето от засадените фиданки и условията са най-тежки, така и по-малки прилежащи или вътрешно квартални улици.

За по-голяма ефективност, от юли до септември поливането ще се извършва предимно през хладните часове на денонощието.

В централните градски части и тесните вътрешноквартални улички, където достъпът на водоноски е усложнен, ще продължи поставянето на система за забавено напояване чрез торби за бавно отдаване на вода.

Методът увеличава ефективността на поливането и намалява загубите от повърхностно изпарение.

"В жегата всички имаме нужда от повече вода, а най-младите растения са най-уязвими", обясни Надежда Бобчева, заместник-кмет по екология на Столична община.

“Промяната в начина на поливане на новата растителност в града е едно от новите неща, които въведохме с цел да подобрим и разширим зелената система на София."

Сподели:
Разрасна се скандалът с отказа на САЩ за виза за руския зам.-министър на МНвР преди заседанието на ООН

Разрасна се скандалът с отказа на САЩ за виза за руския зам.-министър на МНвР преди заседанието на ООН

Отказът за виза идва на фона на сложен контекст в дипломатическите контакти между САЩ и Русия, които се характеризираха с периоди на предпазливост в ангажираността след завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом за втори мандат

„Сила, скорост, смях“: Много спорт и игри в София на 1 юни

„Сила, скорост, смях“: Много спорт и игри в София на 1 юни

Събитията се провеждат на 31 май 2026 г. (неделя) от 10:00 ч. до 14:00 ч. на две ключови места в столицата в ж.к. „Люлин“ (парковото пространство срещу Кооперативния пазар) и в Княжеската градина

Отварят до дни друг път от Комотини до ГКПП "Маказа"

Отварят до дни друг път от Комотини до ГКПП "Маказа"

Пътната връзка от Кърджали до Комотини е изключително важна преди всичко за туристите

Коментари (0)