Библиотеката на София отбелязва 152 та годишнина от гибелта на Васил Левски с фотодокументалната изложба „Васил Левски в София“.
Тя разказва за интересни факти за живота на Апостола в София и е с експозиция от емблематични издания за Апостола от личните библиотеки на Кирил Христов, Симеон Радев, Петко Тихолов, Пенка Шишманова, както и ценни книги от колекциите „Оцелели книги“, „Дирекция на полицията“ от фонда на Столична библиотека, казват от Столична община.
Фотоизложбата представя първото посещение на Апостола в града - адресите, на които е отсядал, софийските му сподвижници, паметните места на Апостола в София – паметници, улици, институции, училища, носещи неговото име, предават от БГНЕС. Интересен момент в изложбата е първият вариант на стихотворението „Обесването на Васил Левски“ от Христо Ботев. Публикуван е във в. „България“, г. I , бр. 22 от 12 август 1876 г.
Акцент в експозицията представляват книгите с автографи на: Стоян Заимов „Васил Левски – Дяконът“ (1895 г.), написана по повод откриването на паметника в София; „Васил Левски. Сборниче за спомен на 25-год. от смъртта на Левски“ (1898 г) и др. Популярните издания „Образът на Левски в българската поезия“ (1937) на Кирил Христов, „Левски и Общи“ (1942) на Симеон Радев, „Васил Левски – Дяконът“ на Стоян Заимов могат да се разгледат и прочетат и в дигитален формат на сайта на Столична библиотека.
Още от Улицата
След трагедията в Кочани ДНСК се задейства: Започват проверки на барове и клубове у нас
Целта е установяване наличието на строителни книжа, функционирането на обектите в съответствие с тях и нормите на пожарната безопасност.
Протестите в Сърбия: Парламентът потвърждава оставката на министър-председателя Вучевич
Ако не се състави правителство, ще има нови избори, най-вероятно на 1 или 8 юни, каза сръбският президент Александър Вучич
Мъж с психични проблеми сее страх и ужас сред софиянци
По информация на полицията само през миналата година на въпросния мъж са издадени осем преписки, три пъти е бил задържан, а един път е бил изпращан принудително в психиатрия