24 Ноември, 2024

Столтенберг към Русия: Поемете отговорността за сваления малайзийски самолет

Столтенберг към Русия: Поемете отговорността за сваления малайзийски самолет

Столтенберг

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова днес Русия да приеме отговорността за свалянето на малазийския самолет с 298 пътници над Източна Украйна преди четири години, предаде ДПА.

"Съгласен съм с холандското правителство, което призовава Русия да поеме отговорност за катастрофата", каза Столтенберг, описвайки инцидента със самолета като "директно последствие" от руската агресия спрямо Украйна, предава БТА.

Холандия и Австралия обвиниха Русия в свалянето на самолета, след като международен екип от следователи установи, че зенитната система Бук, използвана за свалянето на машината, е принадлежала на Русия.

Столтенберг, споменавайки за руската намеса в чужди избори, за кибератаките и за използването на военна сила срещу съседни страни от страна на Русия, допълни, че тази по-настъпателна Русия е едно от най-големите предизвикателства за сигурността, което стои пред страните от НАТО. Генералният секретар на алианса увери делегатите по време на парламентарната асамблея на НАТО, провела се във Варшава, че организацията ще отговори на това предизвикателство чрез комбинация от възпиране и политически диалог.

На форума във Варшава Украйна и Грузия бяха описани като близки партньори на НАТО, а Столтенберг обяви бъдеща политическа подкрепа за двете съседни на Русия страни.

Същевременно говорителката на НАТО Оана Лунгеску каза, че в четвъртък ще се проведе първият съвет НАТО-Русия след обтягането на отношенията между Москва и Запада заради аферата Скрипал, предаде Франс прес. Срещата ще бъде посветена на Украйна и е седмата в този формат за последните две години.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.