24 Ноември, 2024

Столтинберг: Превземането на Лиман показва, че украинците са в състояние да отблъснат руските сили

Столтинберг: Превземането на Лиман показва, че украинците са в състояние да отблъснат руските сили

Най-добрият начин да се противодейства на обявеното от Русия анексиране на части от Украйна е да продължим да подкрепяме Киев

Превземането от Украйна на град в рамките на територията на обявената от руския президент Владимир Путин анексия показва, че украинците постигат напредък и са в състояние да отблъснат руските сили, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в интервю за Ен Би Си.

"Видяхме, че те успяха да превземат нов град, Лиман, и това показва, че украинците постигат напредък, че са в състояние да отблъснат руските сили благодарение на смелостта, на храбростта, на уменията си, но разбира се и на модерните оръжия, които им предоставят САЩ и други съюзници", каза Столтенберг в предаването "Среща с пресата" на Ен Би Си.

Най-добрият начин да се противодейства на обявеното от Русия анексиране на части от Украйна е да продължим да подкрепяме правителството в Киев, допълни генералният секретар на НАТО.

Запитан за молбата на Украйна за ускорено членство в западния отбранителен съюз, Столтенберг заяви, че "всяко решение за членство трябва да бъде взето с консенсус, всички 30 съюзници трябва да са съгласни за взимането на такова решение", съобщи Ройтерс.

НАТО подкрепя разследването на очевидния саботаж на руските газопроводи "Северен поток" 1 и 2, които минават от Русия към Европа по дъното на Балтийско море, заяви ръководителят на НАТО. Едновременно с това той отправи предупреждение: "Всяко умишлено нападение срещу критична инфраструктура на НАТО ще бъде посрещнато с твърд и единен отговор".
Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.