„Ясно е, че в България дебат за политиката няма. Разделили сме се на фен клубове точно както във футбола. Става въпрос за двама души с много високо его, които заемат високи държавни позиции. Воюват не две институции, а двамата души, които ги заемат.“. Това мнение изрази в студиото на БНТ доц. Стойчо Стойчев.
Социологът обясни, че не трябва да се прекрачва добрият той в противопоставянето между институциите: „Когато възникнат конфликти, трябва да търсим тяхното институционално разрешение. През последната година видяхме, че се търсят опити конфликтите да не се решават институционално. В такава обстановка трябва да имаме помирител, а не обединител.“. Президентската институция вече не е център на баланс според Стойчев, а страна в конфликта.
Социологът изтъкна още, че управлението на Борисов е показало, че под натиска на улицата може да се сменят министри.
„Той се стремеше да отговаря на всякакви разнопосочни искания, търсейки баланс. В крайна сметка цената на изкарването на този мандат не е висока и това го доказват социологическите проучвания.“.
Според Стойчев все по-вероятен става вариантът правителството да бъде подкрепено от малко партии в парламента. Той изрази съмнение, че формациите, които се обявяват за алтернатива, са нещо ново.
Относно гласовете от чужбина той заяви: „Акцентът трябва да бъде върху българските диаспори в чужбина, защото това са стратегическите общности зад граница.“
Предизборната кампания вече е започнала. Утре просто ще бъдат поставени някакви граници. Изказването на президента вчера е част от историята на противопоставяне между президента и премиера, коментира другият гост проф. Антоний Тодоров.
Според него се е натрупало очакване за промяна. Протестите от лятото са доказателство за това.
Според Тодоров самата конституционна уредба предполага конфликт и напрежение межди институцията на президентството и на изпълнителната власт. Той изрази мнение, че политиката не е шоу, а от нея зависи как ще живеем.
Проф. Тодоров заяви, че залогът на тези избори е дали правителството ще бъде с ГЕРБ или без ГЕРБ. Той не изключи възможността следващият парламент да не може да формира правителство и да се стигне до нови избори.
По неговите думи опозицията е малка и раздробена. Политическите партии се обръщам към всички в обществото.
„Заличаването на разликите ще попречи на информирания избор.“
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас