„Рисковете пред правителството на първо място са социални, тъй като енергийната криза, колкото и абстрактно да звучи, става реална, когато отидем да си платим сметките за ток и за газ. Освен това, всички носители, които купуваме, са свързани с цените на енергоносителите. Всичко това засяга не само България, но и еврозоната. От една страна печелим от валутния борд, но ще имаме и една принесена инфлация отвън чрез евра, които не сме печатали ние, за да произвеждаме социални пакети и услуги, които да компенсират бизнеса. Същевременно българската икономика изглежда все по-рехава, за да генерира стабилно развитие. Навсякъде по света виждаме възстановяване на бизнеса, а у нас се говори за „свиване“. Очакванията към тези хора са, че след като са завършили някакви престижни университети ще могат да съживят икономиката. За съжаление, в кабинета нещата си ги представят твърде абстрактно нещата, защото в крайна сметка работят реални хора, а не кутийки, които можеш да наредиш и някак системата ще започне да работи“. Това заяви политологът доц. Стойчо Стойчев пред БНТ.
„Един от лайтмотивите на хората, които критикуваха правителствата на ГЕРБ, беше, че асфалтът не се яде. Сега изведнъж хората, които ги свалиха идват с идеята да правят още асфалт. Няма нужда от грандомански заявки. Не е концерт по желание за 4 години да се построят 4 моста над Дунав. Най-малкото в този процес трябва да бъдат включени румънците, които да направят страшни забавяния. Защо интерконекторът с Гърция не е построен или жп линията със Скопие? Нека да видим и другите страни. Заявките на управляващите бяха ненужни, защото сега могат да се използват като нападки срещу кабинета. Масовото очакване беше да се състави правителство, да заработи и да вкара нещата в ред, преди всеки да започне да дава своите заявки. Сега слушам, че министърът на спорта щял да строи нов национален стадион. Това е нещо като компанията за електромобилите – пожелаваме си неща, които не се случват. Въпросът е да се успее да се запази доверието в институциите, което е кризисно. Кабинетът може да падне само при много искрено желание на някои от участниците. Кабинетът не се е еманципирал от Румен Радев, който още се държи като негов ментор и флагман", каза още Стойчев.
Той допълни, че коалицията е стабилна. По думите му от ДБ работят конструктивно, Корнелия Нинова води война с президента извън Министерския съвет, а от ИТН няма да рискуват с предсрочни избори, защото можело и да не влязат в следващото Народно събрание.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.