24 Февруари, 2026

Стойчо Стойчев: Некоректно е на новия МС да се вмени функция, каквато няма

Стойчо Стойчев: Некоректно е на новия МС да се вмени  функция, каквато няма

Стойчо Стойчев

Опасенията на Николай Денков за честността на вота е притеснително, защото провеждането на изборите ще бъде след две месеца. Освен това се вмени на част от новата изпълнителна власт и функция – гарантирането на честността на изборите, която не е резонна. Да се изразяват опасения на тази база – е несъстоятелно. Това каза в ефира на Би Ти Ви политологът Стойчо Стойчев. 

Според него няма как да се променя Изборния кодекс. Що се отнася до функциите на премиера – той има ангажимента да легитимира резултатите от изборите, а не да гарантира тяхната чесност.
Стойчев коментира и казуса с Живко Коцев, който стана обект на сериозни публични спорове. Зад него застанаха лидерите на ПП-ДБ. 

По думите на Кирил Петков, а по-рано подобна теза изрази и съпредседателят на ДБ – ген. Атанасов, върху Коцев е бил упражнен натиск да подаде оставка от страна на главния прокурор Сарафов и на вътрешния министър Стоянов, както и на шефа на КПКОМПИ и гл.прокурора на СГП и нейния заместник.

Кирил Петков явно не живее в този свят. Не си ли дава ясна сметка какво се случва в тази държава. Действията на главния прокурор са в резултат на някакви други действия. Редно ли е гл.секретар на МВР да събира оперативна информация, посочи политологът. 

Той не вярва, че служебният министър на правосъдието ще направи сериозни промени по отношение на главния прокурор. 

Този парламент не е легитимен да прави промени в съдебната система. Но е много по-важно е кой ще изпълнява длъжността гл.секретар, коментира Стойчев. 

Сподели:

Коментари (0)

Да бъдеш с Украйна днес означава да бъдеш с международното право, със свободата и човешкото достойнство 

Да бъдеш с Украйна днес означава да бъдеш с международното право, със свободата и човешкото достойнство 

Слово на Н. Пр. посланикът на Украйна Олесия Илашчук, произнесено тази вечер на площада до църквата „Света София“, до Паметника на Незнайния воин

България може да е водеща в доставките на американски LNG за Украйна и региона

България може да е водеща в доставките на американски LNG за Украйна и региона

Трайчо Трайков е на Трансатлантическата среща на върха за сигурността на газовите доставки, която се провежда във Вашингтон на 24 и 25 февруари 2026 г.

Служебният премиер Гюров потвърди категоричната позиция на България за последователна и силна подкрепа за Украйна

Служебният премиер Гюров потвърди категоричната позиция на България за последователна и силна подкрепа за Украйна

Това е първото участие на новия български премиер в този формат, чиито домакини днес бяха британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон