11 Януари, 2026

Страната е в леден капан, опасно време - със обилни валежи и поледици

Страната е в леден капан, опасно време - със обилни валежи и поледици

снимка: БГНЕС

Оранжев и жълт код е обявен за цяла България, максималните температури ще са между 3° и 8°

До края на деня валежите от дъжд ще обхванат цялата страна и значителни по количество ще са в крайните южни райони. Ще духа до умерен вятър от юг-югозапад, който постепенно ще се ориентира от север-северозапад, в Източна България от север-североизток. С него ще нахлува студен въздух, прогнозират от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).

Късно след обяд в Североизточна България дъждът ще премине в сняг, там и в Подбалкана ще се образуват поледици. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, в София – около минус 3°.

Максималните температури ще бъдат между 3° и 8°, в София – около 3°.

Обявен е оранжев код за значителни валежи от дъжд в южните райони от областите: Смолян, Кърджали, Хасково, Ямбол и Бургас. Оранжев код за валежи от дъжд и сняг, и условия за поледици за областите: Видин, Враца, Монтана, София, София-област, Перник, Кюстендил, Габрово, Велико Търново, Разград, Шумен, Търговище, Русе и Силистра.

Предупреждение от първа степен (жълт код) за валежи от дъжд, които със застудяването ще преминават в сняг и там ще се образуват поледици за областите: Благоевград, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Сливен, Пловдив, Плевен, Варна и Добрич.

Жълт код за силен южен вятър е обявен за Североизточна България, Предбалкана и Софийско.

В планините ще е облачно и с валежи от сняг, значителни в масивите от Югозападна България. Ще духа силен и бурен вятър от запад-югозапад, след обяд ще се ориентира от запад-северозапад. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 1°, на 2000 метра - около минус 3°.

По Черноморието ще е облачно с валежи от дъжд. Ще духа умерен, временно силен югозападен вятър, който до вечерта ще отслабне и ще се ориентира от север-североизток. Максималните температури ще бъдат 8°-12°. Температурата на морската вода е 9°-11°. Вълнението на морето ще бъде 2-3 бала.

Сподели:

Коментари (0)

Д-р Петър Москов: Голямата лъжа, която наложиха ГЕРБ и ПП, е левичарската лъжа

Д-р Петър Москов: Голямата лъжа, която наложиха ГЕРБ и ПП, е левичарската лъжа

За да не влезем в пореден цикъл от избори, ГЕРБ трябва да кажат дали могат да управлят като държат далече от властта ДПС-НН, а ПП- могат ли да държат на дистанция президента Радев

Жълт и оранжев код за опасно време днес, сняг и лед сковават България

Жълт и оранжев код за опасно време днес, сняг и лед сковават България

Застудяването ще продължи и температурите ще са почти без денонощен ход. Минималните ще са между минус 6° и минус 1°, а максималните ще са между минус 5° и 0°

МВнР алармира: Отменят полети от и до Иран

МВнР алармира: Отменят полети от и до Иран

От ведомството припомнят, че е въведен индекс на риска за пътуванията до Иран, предупрежденията съм към наши сънародници, които пребивават там