От днес, 11 май, до 21 май по републиканската пътна мрежа се придвижда специализирана техника и личен състав от български и съюзнически формировани
Тактико-специално учение с международно участие „Отвъд хоризонта 26“ (Beyond Horizon 26) се провежда от днес, 11 май, до 21 май в района на Учебен полигон „Ново село“ с участието на военни полицаи и военнослужещи от няколко страни
Това са България, Гърция, Испания, Италия, Канада, Полша, Румъния, САЩ, Република Северна Македония, Унгария, Хърватия и Чехия.
„Отвъд хоризонта 26“ има за цел да повиши оперативната съвместимост и взаимодействието между военните полицаи на съюзниците в НАТО и видовете въоръжени сили на Република България при изпълнение на задачи в среда с висока интензивност.
По време на провеждането му ще бъдат отработени задачи, свързани с овладяване на безредици, изграждане на контролни постове и осигуряване на периметър, обследване на инциденти с взривни материали, евакуация на ранени, десантиране от хеликоптер с цел неутрализиране на въоръжени нарушители и др.
От българска страна в учението участват военнослужещи и техника от Служба „Военна полиция“, екипажи с 2 хеликоптера AS-532AL „Cougar“ от Военновъздушните сили, екипи за авиомедицинска и наземна евакуация от Военномедицинска академия и военнослужещи от Съвместното командване на силите.
Във връзка с учението от днес, 11 май, до 21 май по републиканската пътна мрежа се извърши придвижване на специализирана техника и личен състав от български и съюзнически формирования.
Още от България
АЯР разреши да започне извеждането от експлоатация на 3-и и 4-и блок на АЕЦ „Козлодуй“
Всички етапи от процеса ще се изпълняват при осигуряване на необходимия приоритет на ядрената безопасност
Явор Гечев, ПБ: Ако можеше да избегнем приемането на американските самолети, нямаше да вземем решение за разполагането им
"Ние имаме традиционно добри отношения с Иран, но искаме да бъдем разбрани, че икономическите последствия за България може да са значителни, ако в крайна сметка не изпълним договор, който е подписан през 2006 г."
Втори американски военен самолет-цистерна кацна в авиобаза "Безмер"
С решение на Народното събрание САЩ ще могат да разположат във базата общо осем такива самолета