Мнението ни е, че строителството е един от най-важните фактори, които задвижват цялата икономика, това е мнението и на европейските колеги. Английските колеги използват понятието - за да се излезе икономически от кризата е необходимо строително цунами. Стъпихме на философията на французите, които казват, че ако върви строителството, върви всичко.
Това каза на брифинг в Министерски съвет изпълнителният директор на Камарата на строителите в България Валентин Николов след среща с премиера Бойко Борисов, предаде репортер на Агенция „Фокус“.
"Трябва да се осигурят средства за ускоряване на други проекти, а не да се спират тези, които вървят в момента. Безобразие е 40 години да не можем да завършим Околовръстното на София, магистрала "Хемус", както и да изградим път София - Видин", подчерта Николов и призова "президентите" да не отправят глупави искания за спиране на големите инфраструктурни проекти.
"Чуха се гласове, че трябва да се спрат инфраструктурните обекти и средствата да се пренасочат към борбата с коронавируса. Нашето мнение е, че именно развитието на строителството, развитието на инфраструктурните обекти - това е борба с последствията от коронавируса. И към хората, които казват така, особено президентите, които дават акъл, бих им казал следното - когато става въпрос са използването на перилни препарати, дезинфектанти и когато става въпрос за строителство на магистрали, нека първо да питат специалистите и тогава да говорят", категоричен бе Николов.
Той се върна на кризата от 2008-2009 година, като отбеляза, че немците са успели да излязат от нея именно, влагайки изключително много средства в строителството.
„Строителството не просто да се запази и захрани, но и да бъде двигател на развитието в следващия етап. Трескаво в цяла Европа се готвят грантови схеми. Ние се намираме в изключително благоприятна ситуация, защото имаме приети и утвърдени 3 250 сгради за 1 милиард и 605 милиона лева с ДДС. Готови сме при наличието на средства много бързо да задвижим този механизъм. Искам да отбележа, че това трябва да стане с нов подход, нов механизъм“, отбеляза Николов.
От Камарата на строителите са направили предложение към управляващите на 1 строителна фирма да не се дават повече от 2 обекта едновременно, за да може повече компании в бранша да се участват в процеса на възраждане на икономиката, а и да в сектора да е ангажиран по-голям човешки капитал.
Днес дойдохме да кажем на премиера, че трябва да се дават средства, да се подпомагат бедни хора в различните страни, безработни. Но това са краткосрочни мерки, буфери за месец, два три. Основното е икономиката да заработи. Строителството е от малкото сектори, които много бързо могат да увеличат обема на работа, стига да има обекти“, допълни още той.
Строителите искат също да се преразгледа наредбата за шума, като им се разреши при някои случаи да могат да работят и в периода 14-16 ч.
Категорично искаме от правителството да спрем прословутата наредба за работа между 14.00 и 16.00 часа, има един прецедент в Европа - в Германия вече работят и в неделя, каза председателят на Управителния съвет на Камарата на строителите в България инж. Илиян Терзиев.
Бизнес
Строителният бранш: "Президенти" да не правят глупави искания за спиране на инфраструктурни обекти!
Валентин Николов
Нека първо да питат специалистите и тогава да говорят, заяви Валентин Николов
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг