27 Ноември, 2024

Судан преразглежда споразумението с Москва за създаването на руска военноморска база

Судан преразглежда споразумението с Москва за създаването на руска военноморска база

Генерал Мохамад Осман ал-Хюсеин

 Командването на въоръжените сили на Судан обяви намерението си да преразгледа споразумението с Русия за създаването на руска военноморска база в град Порт Судан. Генерал Мохамад Осман ал-Хюсеин заяви, че споразумението е подписано от бившето правителство на Судан, но не е ратифицирано от парламента. Според експерти решението на суданските власти се дължи на външен натиск. Какво е бъдещето на руската база в Африка, коментира руският военен експерт Алексей Валюженич пред вестник “Московский Комсомолец“, цитиран от "Фокус".

Русия проучва информация за възможни планове на Судан да преразгледа споразумение за руска военноморска база на брега на Червено море, заяви в сряда заместник-министърът на външните работи Михаил Богданов. През ноември 2020 г. министър-председателят Михаил Мишустин подписа документи, предлагащи откриването на логистичен център за руския флот в град Порт Судан. Сега обаче тези планове са застрашени.

Хартум заявява, че с миналото правителство на страната е сключено споразумение за създаване на база за руския флот. Припомняме, че през април 2019 г. в Судан бе извършен военен преврат, в резултат на който на власт дойде ново правителство, разчитащо на армията.

Според началника на генералния щаб на суданските въоръжени сили Мухамад Осман ал-Хусейн споразумението за създаване на базата не е ратифицирано от парламента и поради това може да бъде ревизирано. Официално разговорът все още не е за окончателното разваляне на споразумението. Редица страни обаче оказват натиск върху Судан да не допусне присъствието на руските военни в страната.

През последните месеци корабите на американския флот многократно са пристигали в Порт Судан. Ясно е, че американският флот няма желание да вижда руски военни кораби тук. Прави впечатление, че през последните десетилетия САЩ не поддържаха дипломатически отношения със Судан и наложиха санкции на страната. След военния преврат обаче Белият дом реши да преразгледа отношенията си с Хартум.

Както отбеляза в разговор с MK военният експерт Алексей Валюженич, Пентагонът може да предложи на Судан по-изгодно споразумение от Русия. Както отбеляза специалистът, новите власти на страната следват проамерикански курс и може да откажат да допуснат база на руския флот в страната.

„Докато Омар Башир беше на власт в Судан, Съединените щати наложиха санкции на страната и дори забраниха на суданския президент да влиза в страната им. Това принуди суданските власти да търсят нови съюзници и партньори, например Русия и Китай. Освен това наемът на земя за базата може да им донесе финансови ползи. Но след това в страната стана преврат. Нещо повече, той беше извършен от офицери, които имаха връзки със Саудитска Арабия и други американски съюзници в региона. И веднага в Судан се формира „демокрация“ и започва „нова ера на сътрудничество и партньорство“ със САЩ. В този контекст е разбираемо защо те се противопоставят на въпроса за базата.

MK: Как САЩ могат да повлияят на суданските власти?

„Тук виждаме известният метод с моркова и пръчката. От една страна, те могат да обещаят на новото правителство военна подкрепа, от която страната наистина се нуждае. От друга страна, те могат да заплашват с нови санкции. Съжалявам, разбира се, обаче Русия се показа като добър военен съюзник, но лош партньор. Вземете за пример със Сирия, където икономическата ситуация сега, парадоксално, е по-лоша, отколкото преди появата на нашите войски. Американските санкции прекъсват всички канали за помощ, страната има енергийни и горивни кризи и Русия не може да реши тези проблеми. Съединените щати правят това, за да демонстрират на други страни: „Ето какво ще се случи, ако приемете руснаците“. Така че можете да разберете суданците, тяхната държава и без това е бедна. И факторът за възможна война също играе важна роля тук.

MK: Кой с кого?

„Судан и Египет, от една страна, и Етиопия, от друга. Става въпрос за конфликта около язовира „Ново Възраждане“, който блокира постъпването на вода в Нил. Ако предстои скоро война, тогава Судан може да не му е до създаване на своя територия на военни бази на други държави, които все още не е известно каква позиция ще заемат в новия конфликт.“

Превод и редакция: Юлиян Марков


Следваща новина

Предишна новина
Сподели:
The New Yorker:  Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия

The New Yorker:  Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия

Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор

Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо

Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо

Бивша служителка е имала връзки с Евелин Банев - Брендо и други съдружници

Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия

Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия

„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление