17 Февруари, 2025

Св. великомъченик Пантелеймон. Св. Седмочисленици

Св. великомъченик Пантелеймон. Св. Седмочисленици

Днес празнуват: Панталей, Пантелей, Панти, Панчо, Добра, Добри, Добрин, Добромир, Добромира

Св. великомъченик Пантелеймон (Св. Панталеймон). Св. Седмочисленици - Кирил и Методий, Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий (IX). Успение на св. Климент, архиепископ Охридски

Пантелеймон живял през III в. Той приел християнското учение и получил дара на лечителството и чудотворството. Обвинен, че е християнин, Пантелеймон бил жестоко измъчван, но не се отрекъл от вярата си. Бил убит на 2 юли 305 г. Част от мощите на светеца се намират в манастира “Св. Пантелеймон” в Света гора.

Празнуват: Панталей, Пантелей, Панти, Панчо, Добра, Добри, Добрин, Добромир, Добромира.

Св. Седмочисленици

Бог ги събира да участват в един подвиг, просвещението на славяните на роден език и писменост. А ние заедно прославяме паметта им. 
Св. св. Кирил и Методий, братя родени в Солун. 

След 10 години управление на една славянска област св. Методий се оттегля в манастира „ Полихрон ” в Мала Азия. Св. Кирил още от малък обиква мъдростта. Завършва отлично прочутата Магнаурска школа и става основен участник в диалозите с другите монотеистични религии на евреи и мюсюлмани. Заминава при брат си в Св. Методий. Там създава първата славянска азбука – глаголицата. Заедно извършват и първия превод на славянски език на Евангелието от св. ап. Йоан: ”В начало беше Словото...”. 

По покана на Великоморавския княз Ростислав започват просветата на славяните. Приети са в Рим от папа Адриан II с новопреведените книги. Тук св. Кирил скоропостижно умира на 14 февруари 869г.. Св. Методий е назначен за архиепископ на Моравия и Панония, където продължава борбата с немското духовенство за просвета на славянски език. След много мъчения почива в Велеград на 6 април 885г.. 

Негов заместник става св. Горазд, славянин, родом от Моравия. Скоро след това славянските просветители са хвърлени в затвор заради просветната си дейност, а мнозина от тях продадени като роби във Венеция. Погледите им се отправят към България, където получават радушен прием от св. цар Борис.

Св. Климент, българин, родом от западните предели, е назначен за епископ в Охрид. Създава школа и за три години успява на обучи повече от 3500 ученици. Неуморно се труди до смъртта си на 27 юли 916 г. 

Св. Наум, родом от българската провинция Мизия, е основна действаща сила в новосъздадените школи в Плиска и Преслав. След това заминава на помощ на св. Климент в Охрид. Тук на 23 декември 890 г. предава душата си на Бога. 
С тях се труди и Св. Ангеларий, починал в столицата Търново. 
Неуморно се труди и св. Сава. 
Св. Горазд завършва живота си като просветител на славяните в най-западните предели, днешна Албания.
Тропар, глас 1-ви:
С хвалебни венци да увенчаем славните Седмочисленици – Кирила и Методия, 
Климент и Наум, Сава, Горазд и Ангеларий, които изгряха като светила и ни благовестиха Триединния Бог. Вие, непоклатни стълбове на Българската Църква и боговдъхновени поборници за нашата реч, които прогонвате езическото бесовско учение, молете се на Христа Бога да утвърди нашата Църква и да дарува на душите ни велика милост.

Католическата църква в България почита паметта на света Лиляна
Сподели:
Почитаме великомъченик Теодор Тирон, изгорен на клада заради пророчествата му

Почитаме великомъченик Теодор Тирон, изгорен на клада заради пророчествата му

Жития на светците

Днес празнуваме три празника в едно

Днес празнуваме три празника в едно

На днешния ден предците ни са отбелязвали Трифон Зарезан - посветен на труда и любовта на българите към лозата, гроздето и виното

Почитаме светец, преживял лична драма - да изгуби Божията милост заради една жена

Почитаме светец, преживял лична драма - да изгуби Божията милост заради една жена

Религиозен календар