"Преди всичко Румен Радев е президент или кандидат за втори мандат, който не само не е тяснопартиен, а дори не е само свързан с левицата, а далеч надхвърля границите на БСП, левицата изобщо и протяга ръка към всички социални групи. Така вероятно са си представяли най-ласкавата интерпретация тези, които са организаторите на това събитие (представянето на инициативния комитет в подкрепа на Румен Радев и Илияна Йотова б. на ред.)". Това заяви политологът Светослав Малинов пред "Фокус".
Сега това, което би трябвало ние да виждаме, е събиране на хора, които не е много ясно дали биха могли да представляват някаква общност от какъвто и да било политически порядък. В много голяма степен – тук не искам да се ангажирам с конкретни лица, защото не е честно и не е коректно, обаче ние имаме много ясна група, свързана с бившия режим. Аз бих го нарекъл така – комунистическия: хора, които са го подкрепяли, и хора, които участваха и се съпротивляваха на всички промени след 1989 г. Там има и хора, които са били свързани донякъде с десницата. Има, разбира се, и от партията примерно на Слави Трифонов, на които никога няма да разберем точно какви са им политическите убеждения по скалата ляво-дясно. Така че прави се всичко възможно да се очертае този образ на президента, който е преди всичко срещу ГЕРБ и ДПС, и е национален обединител. А вече всеки може да разчете знаците, фигурите, символите, както си иска. За другото – формулата „Инициативен комитет“ не е нова. Тя е била използвана и при доста по-тясно партийни кандидати", каза още Малинов.
"В този смисъл - нека да оставим наистина на гражданите сами да преценят. Разбира се, че доминиращата група са хора, свързани с БСП, а вътре има хора, които са свързани наистина с бившия режим. Не всички хора, които днес са свързани с БСП, носят бремето на връзки, събития и отговорност преди 1989 г. Но това, което искам да кажа, защото в края на краищата опитът да се позиционира настоящия президент в така да се каже националното пространство, та това, което искам да кажа, е, че няма убеден десен избирател, гласувал за десните кандидати през последните хайде да не е 30, но 20 години, който да се чувства добре в тази компания. Така че в много голяма степен Румен Радев беше и си остана президент на БСП и разбира се, с тези добавки, които ние виждаме, които обаче не съм много сигурен точно дали ще привлекат избиратели – имам предвид новите подкрепящи от партията на Слави Трифонов. Така че по-скоро бързо-бързо другите трябва да извадят вече своите кандидати, за да могат тези, които са разколебани или направо разочаровани от компанията, в която ще се озоват, ако подкрепят Румен Радев, да имат алтернатива. Защото когато нямаш алтернатива, чувствителността спада и аргументите отслабват", допълни бившият евродепутат.
"Новият лидер може да се окаже този, който е победил в избори президент, за когото се е смятало, че няма никаква алтернатива само 100 дни преди изборите, а може би и по-малко. Очевидно е, че такава личност ще изиграе огромна роля при формиране на една нова коалиция. Но това са толкова хипотетични въпроси, с такава висока степен в момента на хипотетичност, че най-добре да се съсредоточим върху видимото и простото. А то е, че вчера с този Инициативен комитет, с фигурите, посланията Румен Радев облекчи задачата на своята дясноцентристка алтернатива, ако тя се появи и има достатъчно смелост и въображение да застане срещу него", каза още Малинов.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас