15 Март, 2026

Светослав Малинов: Вече има безспорни доказателства за руското финансиране на антиевропейски партии

Светослав Малинов: Вече има безспорни доказателства за руското финансиране на антиевропейски партии

Светослав Малинов

В лицето на Русия ЕС има официален противник, които от време на време е и партньор. Това каза за обзора на деня „Това е България“ на Радио „Фокус“ доц. Светослав Малинов, ръководител на катедра „Политология“ в СУ “Свети Климент Охридски“. Според него Съюзът трябва да запази позицията си към Федерацията. Що се отнася до енергийната зависимост на Общността, то тя бавно и постепенно намалява, коментира той. 

По думите му ЕС не трябва да отстъпва от общата ориентация, че Русия е заплаха и съвсем съзнателно се опитва да го дестабилизира при удобен случай. 

Доц. Светослав Малинов припомни, че вече има безспорни доказателства, че Руската федерация финансира антиевропийски, крайнодесни партии на територията на целия ЕС, коментирайки основните външнополитически предизвикателства пред Общността.

„Иска ми се наистина да се засили сътрудничеството в ЕС и да се засили процесът на разширяване. Добре знаем, че скоро не се очакват нови членове, но процесът на преговори наистина трябва да бъде засилен. Това е нещо много важно. Имам предвид за Македония, за Сърбия. Нашият регион по никакъв начин не трябва да остане извън обсега на европейските амбиции. Това дори не е външна политика, но според мен е много важно“, обясни той.

Що се отнася до външнополитическите отношения на ЕС, според доц. Светослав Малинов нещата ще се подобрят, ако Доналд Тръмп не бъде преизбран за президент на САЩ.

Сподели:

Коментари (0)

Борисов, Дончев и Добрев водят листите на ГЕРБ-СДС в София

Борисов, Дончев и Добрев водят листите на ГЕРБ-СДС в София

Йорданка Фандъкова, Рая Назарян и Стефан Арсов застават непосредствено след водачите

Митов за "Петрохан": Вижда се паралелна НПО-държава - мълчах, за да не се политизира разследването

Митов за "Петрохан": Вижда се паралелна НПО-държава - мълчах, за да не се политизира разследването

"В този случай конкретно единственото, което ме притеснява, е самата система, за да се стигне до случая "Петрохан" - мрежа от НПО-та, които са свързани с ПП-ДБ, и когато ПП-ДБ са на власт, протектират определени НПО, вграждат ги в тъканта на държавата, делегират им държавни функции, осигуряват им протекции, финансират ги и им осигуряват специални протекции"

Зам.-министър Йордан Божилов: Не се налагат допълнителни мерки за сигурността, няма заплаха за България

Зам.-министър Йордан Божилов: Не се налагат допълнителни мерки за сигурността, няма заплаха за България

Работи се по преместването на американските самолети-цистерни от летище "Васил Левски"