Радио "Свободна Европа" (RFE), което съобщи преди дни, че подновява дейността си на български език, започна да набира персонал и обявените характеристики сочат, че става дума за онлайн издание с редакция в България, пише "Дневник".
На сайта на базираната във Вашингтон и Прага медийна група, финансирана с дарение от Конгреса на САЩ, има обяви за 6 позиции: ръководител на българската секция, главен редактор, двама журналисти, онлайн редактор и журналист с умения за създаване на мултимедийни продукти. Това се вписва в модела, по който RFE работи в страните от бившия СССР - цифрова платформа с новини и видеосъдържание, включително записи на разговори или интервюта в студио. Освен това българската секция ще може да споделя и да използва съдържание от другите национални бюра на медията, както и от "Гласът на Америка".
Същите позиции са обявени и за подновяването на дейността на RFE на румънски. България и Румъния са единствените страни от Европейския съюз, в които американската група реши да се завърне с мисия да подпомогне качествената журналистика и правото на гражданите да правят информиран избор.
Приемането на кандидатури е до 7 август, което дава на интересуващите се само две седмици. За повечето от позициите се изисква професионален опит до 10 години.
За директор се изисква поне 3-5 години опит от работа в редакция, създаваща новини всеки ден. Журналистическо или подходящо за позицията образование дава предимство. Същото важи за работа в мултикултурна или международна среда или живот и работа в чужбина - за предпочитание в районите, където работи RFE.
Не е достатъчно директорът на българската секция да е само журналист, защото се изисква да има поне 3 години използвани умения за създаване и управление на бюджет, персонал, организиране на работния процес, изграждане и ръководене на екип в динамична и мултикултурна среда.
Той/тя ще отговарят основно за новините на български, тяхното високо качество, въздействие, иновативно и адевкатно новинарско съдържание, създавано в точните графици, фактологично вярно, безпристрастно, балансирано и със сдържан тон. Сред отговорностите му е да работи в тясно сътрудничество с регионалния директор на "Свободна Европа", като заедно задават дневния ред на важните за отразяване събития, поддържат баланса в новините, определят редакционните принципи за стил и професионализъм. Това е и позицията, която отговаря за набирането и обучаването на персонал.
Директорът трябва също да има широки познания за политическата, икономическата и обществената среда, в която работи, както и за тенденциите на медийния пазар, новите технологични промени в медиите и създаването и продуцирането на телевизионна и видеопродукция.
Сходни изисквания има и за главния редактор, който оперативно ще ръководи, координира, обучава и оценява работата на журналистите и кореспондентите. От него (или нея) обаче се очаква и да пише и редактира, превежда, адаптира текстове и създава или наблюдава мултимедийно съдържание. Това е позиция, от която се изисква да ражда идеи за програмата и да ръководи - ако трябва, на място - отразяването на по-сложни и големи събития. Това означава да определя фокуса, но и да поема и репортерска и кореспондентска работа, както и да умее да участва в записи или предавания на живо, да модерира дискусии.
Високи изглеждат изискванията за позицията "опитен журналист" - да открива, подготвя, продуцира и създава широк спектър журналистически материали по разнообразни теми и за множество платформи (радио, телевизия, онлайн, социални мрежи, печатни медии). Кандидатът трябва да може да прави и публикува извънредни новини, репортажи, интервюта и анализи за тези платформи, да умее да пише в блог, да прави звукови и видеозаписи, да прави снимки и - ако се наложи - да координира работата на телевизионен екип.
Репортерът трябва да има поне магистърска степен по журналистика или сходна специалност, да е работил като журналист 8-10 години, препоръчително е да има 2-5 години опит в управление на бюджети за програми, от полза е, ако има значителен редакторски опит в международна медия.
Сходни, но малко по-леки са изискванията за втората позиция за журналист, включително опитът му трябва да е в рамките на 5-8 години.
По-достъпна за журналисти е и позицията за онлайн редактор, който ще отговаря изключително за интернет сайта и подходящото за цифрова медия оформление и обновяване на съдържанието и контактите с потребителите. Тук минималното изискване за опит като журналист е 5 години и е задължително да е магистър по тази или сходни специалности, препоръчително е да има опит като онлайн журналист и писане за интернет издания, познания за софтуерни продукти и да е на разположение и през почивните дни.
Последната обявена позиция е за "мултимедиен журналист", от когото се очаква да разбира не само от професията, но и от намиране на новини и теми от социални мрежи и групи в интернет, както и от ефекта, който новините имат в такава аудитория. Това е специфична позиция, от която да се започват и извършват задълбочени репортажи, без да се изчаква подобни задачи да бъдат възлагани от ръководството. От кандидатите се предполага да могат да работят с камера (включително да застават пред обектива), да знаят кой какво прави в студио или на терен, да редактират и озвучават видео. Изисква се бакалавърска степен по комуникации или сходни специалности, 2-5 години опит в редакция, включително като репортер.
България и Румъния са единствените страни от Европейския съюз, в които американската група реши да се завърне с мисия
Фактор Фактор
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов