6 Декември, 2025

Тагарев: Украйна не е използвала българско оръжие срещу руския Белгород

Тагарев: Украйна не е използвала българско оръжие срещу руския Белгород

Тодор Тагарев

Русия разпространява дезинформация

Няма как въоръжените сили на Украйна да са използвали оръжие и военнотехнически средства от предоставената от България военна помощ при Белгород. Това каза министърът на отбраната Тодор Тагарев, който участва в днешния парламентарен контрол, предаде Дарик. 

За участие на украинските въоръжени сили за атаки срещу Белгородска област има твърдения единствено от руска страна, посочи той. По думите му тези твърдения „би трябвало да се поставят под основателно съмнение, особено като се отчита масираното използване на дезинформация и фалшиви новини от фалшиви медии и официални източници“.

Официални източници от украинска страна потвърждават, че украински военни не са участвали в Белгород, като се отбелязва, че руските доброволци, които се противопоставят на агресията на Кремъл, действат самостоятелно, а украинската страна само наблюдава процеса, каза Тагарев.

Той отбеляза, че съгласно сключеното споразумение между България и Украйна за военна помощ през декември м.г., Украйна се задължава да използва военното оборудване спрямо устава на ООН, международното право в областта на правата на човека и международното хуманитарно право, само за целите, описани в Европейския механизъм за подкрепа на мира и другите относими актове на ЕС. По думите му българската страна не носи отговорност за предоставеното имущество.

България е солидарна с Украйна и подкрепя легитимните ѝ усилия да се противопоставя на Руската агресия и да възстанови своята териториална цялост, подчерта Тагарев. Той добави, че страната ни участва и допринася пропорционално споделените съюзни усилия по линия на контактната група на НАТО, ЕС, както и на контактната група за предоставяне на помощ за Украйна.

Сподели:

Коментари (0)

Задействаха Bg-Аlert заради преливането на две реки в Бургаско, евакуираха семейство

Задействаха Bg-Аlert заради преливането на две реки в Бургаско, евакуираха семейство

Скъсана е дигата на река Изворска, в нея се влива река Факийска. На място работят екипи на Община Бургас и на Граничната полиция.

Порой предизвика наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево

Порой предизвика наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево

Паднаха 130 литра дъжд на квадратен метър. Временно е затворен републиканският път за село Варвара. Наводнени са предимно незаконни обекти край реката и в земеделски земи.

Тома Биков: В историята ще пише, че сме въвели България в еврозоната, допуснахме и грешки

Тома Биков: В историята ще пише, че сме въвели България в еврозоната, допуснахме и грешки

Страната има нужда от структурни реформи, не от подобрения - за това обаче е нужен мандат, мнозинство в парламента.