Правителството на президента на САЩ Доналд Тръмп обмисля да заобиколи обичайните регулационни стандарти, за да въведе бързо британска ваксина срещу коронавируса преди президентските избори на 3 ноември, пише британският в. "Файненшъл таймс", като се позовава на три информирани източника.
Един от вариантите за ускоряване на въвеждането на ваксината е Администрацията по храните и лекарствата да даде през октомври "разрешение за извънредна употреба" на ваксината, разработвана съвместно от фармацевтичната компания "AstraZeneca " и Оксфордския институт. Разрешението ще се базира на резултатите от относително малко британско проучване, с 10 000 участници, ако то покаже добри резултати. Американски правителствени агенции обаче заявяват, че изследването трябва да има най-малко 30 000 участници, за да се разреши въвеждане на нова ваксина.
Въвеждането на ваксина преди изборите би позволило на президента на САЩ Доналд Тръмп да заяви, че е спечелил преимущество в борбата срещу вируса, който отне живота на над 170 000 американци, след като републиканският президент беше подложен на множество критики за стратегията си за борба с епидемията, отбелязва изданието. Нейното въвеждане по ускорена процедура преди изборите, заобикаляйки нормалните правила, може обаче да разклати и без това нестабилното обществено доверие в безопасността на ваксините преди една от най-големите програми за имунизация в историята на САЩ.
Тръмп заяви вчера, че е помогнал за преодоляване на бюрократичните спънки пред въвеждането на лечение на болни от COVID-19, при което им се прелива кръвна плазма от възстановили се пациенти. Но въпреки ентусиазма на президента учените са скептични - според тях новото лечение вероятно ще бъде полезно, но няма да промени радикално ситуацията в борбата с коронавируса, пише в. "Вашингтон пост".
Без да проявяваме прекомерен ентусиазъм, Франция може да разполага с ваксина срещу коронавируса през първото тримесечие на 2021 г., заявява в интервю за френския в. "Либерасион" Мари-Пол Киени, председателка на новосъздадения Комитет за ваксините към френското правителство и директор по изследванията в Националния институт по здравеопазване и медицински изследвания.
Коронавирусната криза ускорява разпадането на Великобритания, пише британският в. "Гардиън", отбелязвайки, че както Брекзитът, така и пандемията са засилили призивите за независимост на Шотландия, а "Лондон може вече да е загубил борбата".
COVID-19 е голям ускорител. В повечето засегнати от него страни съществуващите още преди появата му неравенства, разделения и напрежения вече излязоха на преден план. Същото се случи и във Великобритания - разделенията по раса, клас, пол, богатство и географско положение в Севера или в Юга са на преден фон. Това включва и ключовия въпрос за съдбата на Обединеното кралство. Брекзитът и пандемията тласкат съставляващите го страни и региони в различни посоки.
През последните няколко месеца подкрепата за шотландската независимост е достигнала над 50 на сто. Като се оставят настрани нерешителните, социологическо проучване от миналата седмица показа 55 на сто подкрепа за независимостта и 45 на сто за оставане в състава на Великобритания - обратното на резултатите от референдума през 2014 г., подчертава британското издание.
(Източник: Новини.бг)
Доналд Тръмп
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства