Ръководителят на италианската дипломация Антонио Таяни започна посещение в Дамаск, където чуждестранни делегации започнаха да се срещат с новите власти след падането на сирийския президент Башар Асад преди месец.
По-рано тази седмица Антонио Таяни заяви, че по време на пътуването си до Сирия ще обяви „първоначален пакет от помощи за сътрудничество за развитие“ за Сирия, която излезе от продължилия повече от 10 години безкръвен конфликт.
В сирийската столица италианският министър посети прочутата Умаядска джамия, като я похвали като „завладяващо историческо място и една от най-красивите джамии в света“.
След това той посети близкия сук, преди да се отправи към президентския дворец, за да се срещне с новия лидер на Сирия Ахмад ал-Чарех и неговия колега Асаад ал-Чаибани, предаде БГНЕС по съобщение на АФП.
Чарех е начело на радикалната ислямистка групировка Хаят Тахрир аш Шам (ХТШ), която оглави коалицията, свалила Башар Асад на 8 декември, с което сложи край на петте десетилетия неразделно управление на семейството му.
В средата на декември министър-председателят на Италия Джорджа Мелони заяви, че е готова да проведе разговори с новите власти, но призова за „максимална предпазливост“ по отношение на ХТШ.
ХТШ - преди това свързана с Ал Кайда - твърди, че се е отказала от джихадизма, а новото правителство се стреми да увери международната общност, че ще зачита правата на малцинствата в една мултиконфесионална и мултиетническа Сирия.
Миналата седмица министрите на външните работи на Франция и Германия, Жан-Ноел Баро и Аналена Баербок, пътуваха до Дамаск, където се срещнаха с Чарех, за да пледират за всеобхватен политически преход.
Още от Свят
Британски политолог: Зеленски може да съжалява, че пожела смъртта на Путин
Марк Галеоти, който е специалист по въпросите на международната престъпност и сигурността, свързани с Русия, обеснява своята теория
Вулин с нова проруска пропаганда: ЕС е безсмислен, Сърбия е непобедима!
„Берлинската стена е паднала отново, но по различен начин“ и че светът се пренарежда около нова „Ялта“, в която водещи сили ще бъдат САЩ, Русия, Китай и Индия
Секретният меморандум на Хегсет: фокус върху Китай, натиск върху съюзниците
Тръмп иска да прехвърлят сдържането на руската агресия към съюзниците в Европа, Азия и Близкия Изток, а вниманието на САЩ да бъде насочено към заплахите в Тихо-океанския район и потенциалния конфликт Китай-Тайван