Машинното гласуване не може да реши контролирания вот, който е най-големият проблем на честността и прозрачността на изборния процес в България. Това каза в интервю за „Фокус“ политологът Татяна Буруджиева за отмяната на машинното гласуване за местни и парламентарни избори.
Дали ще се гласува по пощата или с машини, това е различно от възможността да ограничим този вот или неговото влияние върху резултатите от изборите, обясни тя.
Според Буруджиева в страната ни липсва сериозен дебат и анализ за това как различните елементи в подготовката и организацията на изборите влияят върху техните резултати.
„Машинното гласуване беше включено в рамките на Изборния кодекс преди доста години. Неслучайно беше даден толкова голям период за въвеждането му. Двата фактора за този период – единият е финансов, защото става въпрос за доста пари, за да може това да бъде приложено. Вторият изискваше мониторинг на това постепенно и плавно въвеждане и увеличаване на машините, за да се види ефекта върху демократичността на изборите, върху контрола, който може да имаме като граждани на резултати. Това не беше спазено. Нямаше сериозни анализи предизборно или следизборно за състоянието, ефекта, подготовката, протичането на машинното гласуване както от политическите сили, така и от постоянната администрация в лицето на ЦИК“, коментира политологът.
Татяна Буруджиева каза още, че на фона на актуалния скандал след хакерската атака срещу НАП вероятно аргументи, че машините също могат да бъдат източени, променени и хакнати имат основания.
Политологът коментира и ветото на президента Румен Радев за финансирането на партиите от бизнеса.
Според Буруджиева мнозинството ще отстоява позицията си и ветото няма да мине, тъй като трябва да има начин българските партии да бъдат финансирани, след като субсидията бе намалена на 1 лев за действителен глас.
„Българските партии трябва да се финансират през бюджета, а не чрез дарения“, е позицията, която споделя Татяна Буруджиева.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"