С факта, че напуска парламента и не е нарушавал закона, Цветан Цветанов се опита да затвори темата "Апартаментгейт" пред широката публика. И по този начин показа, че не се е вкопал в имунитета. Към журналистите се обърна с определени послания и най-вече говореше на партията си. Това казва в интервю за tribune.bg политологът Татяна Буруджиева, която изтъква още, че политикът е бил много добре подготвен, говорел с добре подбрани аргументи, като се обърнал към много ясни групи.
"Още в началото на скандала аз казах, че в такава ситуация, когато скандалът се развива в рамките на изборна ситуация, много е важно да уцелиш тона, да говориш добре и да минимизираш ефекта на скандала вътре в собствената си партия, в твърдото ядро. Защото за другите нямаш едно решение. Там някои ще преценят позитивно ходовете, други не толкова, трети съвсем ще ги отхвърлят. Важното е да минимизираш ефекта върху партията си.
В рамките на изборите, когато не искаш да дадеш възможност на противника си да се опомни от един такъв удар, не се прави толкова рано. ГЕРБ имат два месеца и моето предвиждане е, че г-н Цветанов ще даде всичко от себе си и за тези два месеца ще направи и невъзможното, за да покаже чрез резултата на ГЕРБ, че този скандал, в който той е централна фигура, не се е отразил зле на резултатите на партията му. Предвиждам, че още повече ще се задълбочи и фокусира върху кампанията на ГЕРБ", коментира Буруджиева.
На въпрос дали политическите опоненти ще извлекат някакви дивиденти от този скандал, тя разви следната теза: "По време на избори кампанията е, за да си държиш твърдото ядро и да привличаш периферия. Какво ще се извлече от скандала зависи кой каква кампания прави. Виждате, че ГЕРБ успя отново да влезе в проактивна позиция, което е много важно за един комуникационен конфликт с обществото в момента. Другите партии останаха извън това.
Патриотите са закопани в решенията си разделени или заедно. БСП реши да се отдръпне от публичното пространство след като излезе от парламента и някак си там нещата като че ли замръзнаха. Трябва да видим до колко и как ще реагират. Но така или иначе не се очаква ГЕРБ да се опитва да привлече избиратели от БСП или БСП от ГЕРБ.
Битката е всъщност за десните избиратели, защото в един и същи ден избухна скандалът и се подписа споразумението за съвместно явяване на избори на ГЕРБ със СДС. Аз мисля, че този процес ще продължи, ще продължат разногласията в дясно и нежеланието на част от Десницата да бъде идентифицирана с ГЕРБ. Но не вярвам това да не е пресметната щета. Не може да вземеш изведнъж всички десни избиратели. Няма такава логика.
Битката в дясно е битка за десен мандат извън ГЕРБ в момента и там е въпросът електорално какво точно ще се получи и доколко ГЕРБ ще успее да се отвори към десните избиратели или ще остане в рамките на това, което са неговите възможности. Засега поне, ако гледаме цифрите и направим електорален анализ, а не социологически изследвания и прогнози, виждаме запазени възможности на ГЕРБ да са първи на европейските избори..."
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство