Тайван е получил 38 бойни танка Abrams от Съединените щати, обяви Министерството на отбраната на острова, който се опитва да укрепи военния си капацитет, за да може да противодейства при нападение от страна на Китай.
Танковете M1A2 Abrams пристигнаха в Тайван късно на 15 декември и бяха прехвърлени в армейска тренировъчна база в Хсинчу, южно от столицата Тайпе, съобщи министерството, цитирано от АФП.
Според Централната информационна агенция тези модели са първите нови танкове, които се доставят в Тайван от 30 години насам.
През 2019 г. правителството направи поръчка за 108 единици на стойност над 1,2 млрд. долара.
Останалите трябва да бъдат доставени през 2025 г. и 2026 г., заяви военен служител.
Вашингтон отдавна е най-важният съюзник на Тайпе и най-големият му доставчик на оръжие, което разгневи Пекин, който твърди, че Тайван е част от неговата територия.
Понастоящем тайванската армия разполага с 1000 танка - местно производство като CM Brave Tiger или американски дизайн като M60A3, чиято технология вече е остаряла.
В началото на ноември Тайван получи първата си партида американски ракетни установки за залпов огън HIMARS, които вече се използват от Украйна в конфликта ѝ с Русия.
През последните пет десетилетия Съединените щати са продали на Тайван военно оборудване и боеприпаси на стойност милиарди долари, включително изтребители F-16 и военни кораби.
В исторически план Съединените щати поддържат политика на „стратегическа двусмисленост“ по отношение на евентуална военна намеса на САЩ, ако Тайван бъде нападнат от Китай.
От 1949 г. в Китай и в Тайван управляват отделни правителства, но Пекин твърди, че островът е неразделна част от неговата територия и нееднократно заявява не е готов да използва сила, за да подчини демократично управлявания остров.
През 2024 г. Тайпе отдели рекорден бюджет от 19 млрд. долара за своята отбрана, а през следващата година се очаква бюджетът да достигне нов връх. /БГНЕС
Още от Свят
Три земетресения са регистрирани рано тази сутрин в Северна Македония
Три земетресения са регистрирани през изминалата нощ в Северна Македония
Как падането на Асад променя регионалния ред в Близкия изток
Сирия може да се превърне в тест за регионалния процес на нормализация
ЕС изпраща свой пратеник в Сирия за разговори с новата власт
"Там ще осъществим контакти“