Иран заяви, че се надява бъдещата администрация на САЩ при Доналд Тръмп да възприеме „реалистичен“ подход към Близкия изток и да "покаже уважение“ към интересите на страните в региона.
Днес Тръмп ще положи клетва за втори мандат като държавен глава на САЩ, предаде АФП.
„Надяваме се, че подходите и политиките на американското правителство ще бъдат реалистични и основани на международното право и уважение към интересите и желанията на държавите в региона, включително иранската държава“, заяви говорителят на външното министерство на Иран - Есмаил Бакаи.
Бакаи отправи критики към отиващата си администрация на Джо Байдън заради подкрепата за Израел във войната му срещу терористичната организация "Хамас", която е подкрепяна от Иран.
Той също така твърди, че администрацията на Байдън не е успяла да „покаже сериозност“ при възобновяването на ядреното споразумение с Иран.
По време на първия си мандат Тръмп провеждаше политика на „максимален натиск“ срещу Иран, оттегляйки САЩ от историческото ядрено споразумение от 2015 г. То налагаше ограничения на ядрената му програма в замяна на облекчаване на санкциите.
В сделката, известна като Съвместен всеобхватен план за действие (СВПД), беше предвиден механизмът „snapback“, който позволяваше на подписалите я страни да налагат отново санкции на ООН срещу Иран в случаи на „значително неизпълнение“ на поетите ангажименти.
Възможността за задействане на механизма изтича през октомври тази година.
Бакаи предупреди за „пропорционален и реципрочен“ отговор, ако механизмът бъде задействан.
Ирански дипломати и преди са предупреждавали, че Техеран ще се „оттегли“ от Договора за неразпространение на ядреното оръжие, ако механизмът бъде задействан.
През миналата седмица Иран проведе дискретни ядрени преговори с Великобритания, Германия и Франция, известни като Е3.
По-късно външният министър Абас Арагчи заяви, че европейските сили изглеждат сериозни в намирането на начини за съживяване на ядрените преговори. Той добави, че не е ясно дали администрацията на Тръмп „възнамерява да се върне към преговорите“. /БГНЕС
Коментари (0)