24 Ноември, 2024

Телескопът „Джеймс Уеб“ откри въглероден диоксид на най-голямата луна на Плутон

Телескопът „Джеймс Уеб“ откри въглероден диоксид на най-голямата луна на Плутон

снимката е илюстративна

Плутон от 9-а планета от Слънцето беше понижена до планета джудже

Учени, с помощта на космическия телескоп „Джеймс Уеб“, за първи път откриха въглероден диоксид на замръзналата повърхност на най-голямата луна на Плутон - Харон.

Откриването на CO2, заедно с друг химикал - водороден пероксид (H2O2), може да хвърли светлина върху ледените светове в мистериозните части на Слънчевата система.

Плутон дълго време беше известна като деветата планета от Слънцето. Но след като бяха забелязани други подобни обекти в област отвъд Нептун, наречена Пояс на Кайпер, през 2006 г. Плутон беше понижена до планета джудже.

Смята се, че в пояса на Кайпер с формата на поничка се намират милиони ледени светове.

Тези обекти са „капсули на времето, които ни дават възможност да разберем формирането на Слънчевата система“, заяви пред АФП Силвия Протопапа от Югозападния изследователски институт в американския щат Колорадо.

Харон предлага рядък поглед към тези светове, тъй като - за разлика от други обекти от Пояса на Кайпер, включително Плутон - повърхността му не е затъмнена от силно летливи ледове като метан, обясни тя.

Протопапа е водещ автор на ново изследване в списание Nature Communications, в което се описват новите открития на "Уеб" за най-голямата от петте луни на Плутон.

Частица от пъзела

Харон, която е широка колкото Франция и е наполовината на Плутон, е открита за първи път през 1978 г.

Когато през 2015 г. космическият апарат на НАСА New Horizon прелетя покрай Харон, той откри, че повърхността ѝ е покрита предимно с лед и амоняк, които придават на луната червено-сивия ѝ вид.

Апаратът също така показа, че материал от под повърхността на планетата понякога се разкрива чрез кратери.

Това подсказа на учените, че на Харон може да се намира и CO2 - газ, необходим за живота на Земята.

Смята се, че обектите в пояса на Кайпер, включително Плутон и Харон, са се образували от протопланетния диск - кръг от газ и прах, който е заобикалял младото Слънце преди около 4,5 милиарда години.

Протопланетният диск, който е допринесъл за образуването и на Земята, е съдържал CO2.

Но New Horizon не забеляза газ на Харон.

"Телескопът "Уеб" вече е дал отговор на този отворен въпрос, тъй като измерва по-дълги дължини на вълните на светлината, което му позволява да изследва в дълбочина", каза Протопапа./ БГНЕС, АФП
Сподели:

Учени: Пиенето в млада възраст уврежда дълготрайно мозъка

Проведен е експеримент с прекомерни количества алкохол при мишки, като е симулирана човешката склонност към препиване през уикендите.

Земята е имала пръстени като Сатурн?

Учени смятат, че тази хипотеза не е съвсем невъзможна

Глобалното затопляне променя цялата флора и фауна в Егейско и в Йонийско море

Почти изчезнаха мидите, които се събират в плитки места, на дълбочина от 5 метра