26 Ноември, 2024

Теменужка Петкова: Държавата не може да си позволим да даде 20 милиарда за АЕЦ "Белене"

Теменужка Петкова: Държавата не може да си позволим да даде 20 милиарда за АЕЦ "Белене"

Всички политически сили трябва да се обединят около един документ, който да начертае енергийната стратегия на България, заяви доскорошният енергиен министър от ГЕРБ Теменужка Петкова в "Лице в лице" на Би Ти Ви. В предизборното студио бяха също  Жельо Бойчев от БСП, Искрен Веселинов от "Партиотичен фронт" и представителят на "Воля" на Веселин Марешки - Илиян Матеев.

Газовият хъб Балкан ще се случи. Само преди броени дни ЕС отпусна финансиране за предпроектно проучване, допълни тя. Вие бяхте хората, които се опитвахте да всеете страх у хората, за режим тока, каза Петкова, обръщайки се към представителя на левицата, припомняйки, че българската енергийна система тази зима се е справила безупречно.

Режим на тока не е имало, не е вярно изнесеното от Жельо Бойчев, че през януари енергийната система не е издържала. Реалните мощности, които можем да ползваме са над 11780 мегавата, каза тя.

Темата "АЕЦ "Белене" взриви страстите в студиото.

"Този проект може да се реализира единствено и само на пазарен принцип без участието на държавата. Ние от ГЕРБ смятаме че това е пътят. Държавата не може да си позволим да даде 20 милиарда лева за АЕЦ "Белене" , толкова струва този проект, поясни Теменужка Петкова.

Защо девет от водещите европейски компании се явиха за да кандидатстват за този проект, кипна Бойчев.

А защо не се случи нищо, контрира го Петкова. И си отговори сама. Първата причина за това беше, че нямаше договор с "Атомстройекспорт", уточни тя.

Там има три милиарда заровени пари, имаше нахалството да каже  Бойчев, все едно не ги е заровила неговата партия.

По отношение на АЕЦ "Белене"-  знаем, че той претърпя няколко фалстарта. Единият , при който имаше построени редактори, докарани, после беше дадено нов старт при Сакскобургготски... Ние смятаме че трябва да бъде извършен много сериозен анализ. Имаме договори с Българската академия на науките, има решение на Министерски съвет което казва какво трябва да се направи.

Когато ние управляваме милиардите са факт, когато вие управлявате също, но тогава се харчат, обясни Петкова на основния си опонент в студиото Жельо Бойчев.

Цената на природния газ, която България плаща в момента, е една от най-ниските, каза още Петкова. Когато става въпрос за бъдеще, то се казва диверсификация. Българските граждани трябва да знаят това. Когато е налице един доставчик на природен газ, няма как да има конкуренция“, уточни още ексминистърът.

От своя страна Жельо Бойчев заяви, че има чувството, че страните, които са транзитьори на природен газ по-добре са си защитили интересите и че България трябва да настоява за директни доставки. 

Има ли картел на горивата беше финалната тема на разговор разговора.

Сподели:
Слънчев и малко по-топъл вторник

Слънчев и малко по-топъл вторник

Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°

„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата

„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата

Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, без ясни приоритети

Стартира новата пленарна сесия на Европейския парламент -  три  важните теми за България

Стартира новата пленарна сесия на Европейския парламент - три важните теми за България

Очаква се членовете на ЕП да призоват Съвета на ЕС да финализира присъединяването на България и Румъния към сухопътния Шенген