19 Декември, 2025

Васил Терзиев: Държавата-мащеха отново пречи на живота и развитието на столицата на България

Васил Терзиев: Държавата-мащеха отново пречи на живота и развитието на столицата на България

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Поддръжката на зелената система на София, която на практика заема 52% от територията на целия град, е поставена в опасност от една държавна институция", казва той

"Държавата-мащеха отново се опитва да спъва развитието на София. На нас ни е ясно, че от управляващото мнозинство на национално ниво не може да се очаква подкрепа, но очакваме поне да си вършат работата в установените законови срокове.

Столична община за пореден път се справя с управлението на двумилионна София въпреки отказа на държавата да работи в интерес на гражданите. Отново Агенцията за обществени поръчки (АОП) бездейства и прегазва закона, като бави вече 3 месеца жизненоважна поръчка – за поддръжката на зелената система на града."

Това написа в профила си във фейсбук кметът на София Васил Терзиев.

"Поддръжката на зелената система на София, която на практика заема 52% от територията на целия град, е поставена в опасност от една държавна институция. Прогнозната стойност на поръчката е близо 120 милиона лева за следващите четири години.

 Вместо да спази собствения си срок от 14 дни, АОП вече 3 месеца бави становището си по задължителния предварителен контрол и така спира стартирането на процедурата.

Очевидно е, че вместо да си вършат работата в срок, държавните органи чакат ултиматуми и обществено недоволство. Това вече не е изолиран случай, а системно пречене и спиране на развитието на София.
Същата ситуация се разигра и с поръчките за сметосъбиране, когато отново се наложи публичен натиск, за да се задействат институциите.

Поддръжката на парковете, градините, зелените площи около транспортните трасета и дървесните насаждения е от ключово значение за здравето и качеството на живот на столичани. Забавянето на тази поръчка с бюрократични хватки поставя под риск една от най-важните системи на града – зелената система. В поддръжката тази година за първи път в историята на София са включени дворовете на училищата и гробищните паркове, за които искаме да се погрижим.

Ние сме си свършили работата. Защитихме рекордно висок бюджет за дейността, изготвихме и предадохме в срок цялата необходима документация за 30-те обособени позиции. Очакваме от АОП единствено да спазва законите и собствените си срокове.

Изпратих поредно писмо до Министерството на финансите и Агенцията за обществени поръчки, този път с тридневен срок за произнасяне. Той изтича в понеделник. В противен случай отново ще сезирам Административния съд.

Софиянци заслужават град, който се управлява ефективно и отговорно. Ще продължим да защитаваме интереса на града и да изискваме отговорност от всяка институция, която пречи на живота и развитието на столицата на България", пише още кметът.IБГНЕС

Сподели:

Коментари (1)

  • 19:55, 13 Юни, 2025

    Уше Къде са маркировките в София Пешеходците пътеки ги няма На СТОЧНА гара се кара по инерция И ни само там Парковете Градинските Съсипа те София Къде са листовете Витоша вече е до Драгалевци и обратно И много........... натрупвания се ...... Ушев Спаси София ПОДАЙ ОСТАВКА

    Отговор
Протести в няколко града: Исканията са за избори с машини и оставка на Сарафов

Протести в няколко града: Исканията са за избори с машини и оставка на Сарафов

Демонстранти изпълниха улици в Пловдив, Варна, Стара Загора, Велико Търново, Добрич, Русе и Плевен

Новият протест издигна искане за честни избори и 100% машинен вот

Новият протест издигна искане за честни избори и 100% машинен вот

Основният мотив за демонстрацията беше "четвъртият опит на управляващите в оставка да прокарат бюджета през парламента". Заради новата ситуация ПП-ДБ днес даже внесе законопроект за промяна на изборния кодекс.

Двама пациенти получиха шанс за нов живот с бъбреци в "Александровска" болница

Двама пациенти получиха шанс за нов живот с бъбреци в "Александровска" болница

Донорът на бъбреците е жена на 22 години от гр. Силистра. Единият реципиент е на 53 г. от гр. София, дугият е на 47 г. от гр. Дулово.